Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 1 września 2012

Kiścień Zeblid

Kiścień wawrzynowy (Waltera) Zeblid (Leucothoe fontanesiana (Walteri) Zeblid) podobnie jak kiścień Rainbow jest zimozielonym krzewem liściastym. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do wysokości ok. 0,6 metra i 1 metra szerokości. Rośnie dosyć wolno, jego roczne przyrosty mogą osiągać jednak nawet 10 cm. W moim ogrodzie od  2011 roku rosną dwa kiścienie Waltera Zeblid. Posadziłem je w miejscu cienistym i osłoniętym, najwięcej słońca jest tam w godzinach przedpołudniowych, ale w zasadzie jest go bardzo niewiele i prześwituje jedynie trochę przez korony drzew. W innych porach dnia to miejsce jest całkowicie zacienione.


Z moich obserwacji wynika, że kiścienie (niezależnie od odmiany) w polskich warunkach klimatycznych lepiej rosną w cieniu i w miejscach zacisznych, osłoniętych od wysuszających wiatrów. Nie są tam również narażone na ostre promienie wiosennego słońca, kiedy różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są dosyć duże.

Zimuje w gruncie bez żadnych większych problemów. W bezśnieżne i bardzo mroźne zimy może jednak lekko przemarzać (szczególnie w miejscach nieosłoniętych).

Liście kiścienia Zeblid są lancetowate, skórzaste i lekko błyszczące, w kolorze ciemnej zieleni. Jesienią liście przybierają ciemnoczerwony kolor.Kiścień Zeblid podobnie jak inne odmiany tej rośliny lubi kwaśną i wilgotną glebę próchniczą. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania oraz nawożenia w okresie wegetacji. Podobnie jak inne liściaste rośliny zimozielone kiścienie wymagają obfitego podlania przed nadejściem mrozów. 

Więcej informacji o tej odmianie kiścienia oraz o innych roślinach znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl

Zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz