Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 25 września 2012

Park Ujazdowski w Warszawie

Dziś pogoda wyjątkowo dopisała. Przez cały dzień świeciło słońce, a temperatura sprzyjała pieszym wycieczkom. Dlatego przed południem postanowiłem zwiedzić z aparatem fotograficznym jeden z piękniejszych miejskich parków krajobrazowych. Pojechałem oczywiście do parku Ujazdowskiego.


Park ten powstał w latach 1893-1896, a jego zaprojektowaniem zajął się znany wówczas architekt Franciszek Szanior. Jak podaje strona internetowa www.klimatywarszawy.pl park zaprojektowano w modnym wówczas stylu krajobrazowym. Cechy charakterystyczne takich parków to płynność linii dróg, linii brzegowych zbiorników wodnych, przestrzenność założenia, krajobraz starannie zorganizowany za pomocą odpowiedniej aranżacji grup roślin i gatunków. Proste rzędy kasztanowców w zachodniej części od starsze od parku i zostały włączone w nowo powstałą kompozycję. Powstał tu staw, skała z kaskadą i pagórek widokowy, przy alejkach stanęły latarnie gazowe.


W Parku Ujazdowskim można znaleźć bardzo wiele liściastych roślin zimozielonych. W wielu miejscach podłoże z powodzeniem zadarnia runianka japońska.


W innych z kolei miejscach bluszcz pospolity tworzy zimozielony dywan i jednocześnie pnie się po drzewach. Wygląda to naprawdę pięknie.


W Parku Ujazdowskim znajduje się wiele ciekawych obiektów. Wśród nich można wyróżnić kopię rzeźby "Ewa" Edwarda Wittiga, "Gladiator" Piusa Welońskiego czy chociażby kopia rzeźby "Perseusz" Theodora Charlesa Gruyere'a. W 1985 roku po wielu perypetiach do Parku ostatecznie trafił pomnik Ignacego Jana  Paderewskiego, który miał tu stanąć już w 1939 roku. Plany te pokrzyżowała jednak wojna. Co było po wojnie wszyscy wiemy. Co ciekawe po wojnie planowano postawić ten pomnik w Parku Skaryszewskim (imienia Ignacego Jana Paderewskiego) ale ostatecznie trafiło tam jedynie popiersie naszego słynnego rodaka. Do ciekawych obiektów zaliczyć należy pierwszy na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego mostek żelbetonowy projektu Wiliama Lidley'a. 

Przy wejściu do parku od ul. Pięknej stoi waga miejska, która prezentowana była na Wystawie Światowej w Paryżu w 1905 roku. Do parku trafiła w roku 1912. Waga powstała w 1898 roku w Lubelskiej Fabryce Wag! Do dziśdnia jest ona czynna!

Powróćmy jednak do liściastych roślin zimozielonych. W Parku Ujazdowksim można również znaleźć mahonie oraz trzmieliny.Jedną z bardziej okazałych liściastych roślin zimozielonych jest ognik szkarłatny rosnący niedaleko  północno-wschodniego krańca stawu. O tej porze roku wzrok przyciągają czerwone koraliki, które są owocami tego pięknego krzewu.


W Parku rośnie bardzo dużo różnych gatunków drzew i krzewów. Możemy tu znaleźć platany, orzechy czarne, klony pospolite, dęby szypułkowe, sosny, świerki oraz cypryśnik błotny.

Pogoda sprzyja, zapraszam więc wszystkich Państwa do spaceru po tym pięknym i wartym odwiedzenia miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz