Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 10 września 2012

Berberys zimozielony julianae

Berberys julianae (Berberis julianae) zwany u nas berberysem Julianny jest zimozielonym krzewem liściastym dorastającym w warunkach polskich do ok. 1,5 - 2 metrów. Jest to dosyć zwarty krzew o podłużnych i ząbkowanych liściach. Są one sztywne i zielone, jesienią przebarwiają się na czerwono. Krzew ten wygląda wtedy bardzo dekoracyjnie. Liście pozostają na nim przez całą zimę! 

UWAGA! jest to krzew o dosyć długich i bardzo ostrych cierniach (ok. 3 cm) dlatego rodziny z małymi dziećmi powinny albo tego krzewu unikać i go nie sadzić albo pilnować dzieci, żeby się nie pokłuły.


Jego mrozoodporność jest na większości terenu Polski wystarczająca, jednakże w chłodniejszych rejonach kraju szczególnie młode krzewy powinny być okrywane na zimę. 

Berberys Julianny lubi ziemię lekko wilgotną i przepuszczalną. Ponadto dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych jak i lekko zacienionych.

Kwitnienie tego krzewu przypada na przełom maja i czerwca. Pojawiają się wtedy na nim drobne, żółte kwiatki, które przyciągają wiele owadów. Są one obupłciowe więc nie ma problemów z zapyleniem i zawiązaniem się owoców. Są one ciemnoniebieskie i lekko wydłużone. Stanowią atrakcyjną przekąskę dla ptaków, szczególnie zimą.


W moim ogrodzie rośnie 8 krzewów tej odmiany berberysu. Siedem z nich posadziłem jako żywopłot w miejsce laurowiśni, które nie odrodziły się po ostatniej zimie. Jedna natomiast rośnie jako soliter. W mojej okolicy widziałem piękny żywopłot z tej odmiany berberysu, gęsty i wysoki na ok. 2 metry.

Więcej informacji o tym berberysie oraz o innych roślinach znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl

Serdecznie zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz