Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 13 września 2012

Nawóz jesienny do trawnika

Od wczorajszego wieczora prawie cały czas pada deszcz. Niektórzy z nas są wściekli, bo póki co skończyły się słoneczne dni. Ja jednak się cieszę, bo deszcz jest bardzo potrzebny. Ostatnio co drugi dzień musiałem podlewać krzewy ponieważ było bardzo sucho. Te parę godzin deszczu nie zmieni zasadniczo wilgotności podłoża, ale przynajmniej zastąpi podlewanie i podniesie wilgotność powietrza, a ta dla roślin jest także ważna. 


Taki dzień jak dzisiejszy jest idealną porą na przeprowadzenie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Oczywiście nie mam tu na myśli koszenia trawy. Ale można pozbierać połamane gałązki, wybrać żołędzie z trawnika, czy zebrać grzyby. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jaki możemy dziś zrobić jest jednak nawożenie. Połowa września to idealny czas na rozprowadzenie nawozu jesiennego, który wzmocni nasz trawnik i przygotuje darń do zimy. Pierwszego wysiewu nawozu jesiennego możemy dokonać w połowie sierpnia. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy jeszcze nic straconego.

Trawnik wymaga nawożenia przez cały okres wegetacyjny, aż od wczesnej wiosny. O ile jednak wiosną nawozimy trawnik mieszankami bogatymi w azot, który odpowiedzialny jest za intensywny wzrost trawnika, to późnym latem i wczesną jesienią używamy mieszanek nawozowych bogatych w fosfor czy potas. Fosfor niezbędny jest trawnikowi przez cały sezon wegetacyjny gdyż dzięki niemu rozrasta się system korzeniowy traw. Nie jest on wypłukiwany z gleby, dlatego użycie go jesienią w większej dawce pozwoli na zdrowy rozrost korzeni aż do czasu gdy ziemia zamarznie. Potas uodporni nasz trawnik na mróz, suszę (również tę zimową) oraz choroby.


Ja często używam mieszanek firmy Florovit. Producent podaje, że nawóz jesienny Florovit dostosowany jest do wymagań pokarmowych traw w okresie jesiennym i przeznaczony do wszystkich gatunków traw, szczególnie do trawników ozdobnych i reprezentacyjnych. Na ogół zawiera on niewielką ilość azotu (w przeciwieństwie do nawozów wiosennych i letnich lub długo działających). Dzięki temu nie pobudza trawy do intensywnego wzrostu. Przedłuża jednak wegetację roślin i wpływa na ładny wygląd trawnika do późnej jesieni. Wysoka zawartość potasu i żelaza zwiększa odporność roślin na choroby oraz przyczynia się do lepszego ich przezimowania. Wysoka zawartość żelaza przeciwdziała wzrostowi mchu w trawnikach. Nawóz jest skuteczny, wydajny oraz wygodny w stosowaniu.


Dzisiaj pada deszcz, więc możemy bez problemu nawóz rozprowadzić na trawniku, jednak jeśli w ciągu kilku godzin od rozsiania nawozu nie wystąpią dosyć obfite opady, to trawnik należy porządnie podlać.

2 komentarze:

  1. Mam pytanie, czy nawóz Super Grass Wiosna od http://www.grasslandfarms.pl/nawozy.html , będzie odpowiedni jako pierwszy nawóz? Nigdy nie nawoziłam jeszcze swojego trawnika, a ostatnio coś słabo wygląda i chce na wiosnę zacząć go "uzdrawiać".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, oczywiście, że jak najbardziej ten nawóz się nada do trawnika. Jeśli chodzi o wygląd murawy, to zimą trawa na ogół wygląda o wiele gorzej niż w sezonie wegetacyjnym. Rozumiem, że trawnik ma już kilka lat. Jeśli nigdy nie przechodził żadnych zabiegów kosmetycznych sugeruję wiosenną aerację i wertykulację. Pomocne będzie też wiosenne wapnowanie oraz nawożenie. Co do nawozów... Ja używam polskich mieszanek nawozowych. Wiosną wybieramy albo saletrę (bardzo tania) albo nawóz o wysokiej zawartości azotu, który pobudzi nasz trawnik do szybkiego wzrostu. Pozdrawiam. Andrzej.

      Usuń