Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 20 czerwca 2012

Wejście do domu

Do wejścia do mojego domu prowadzi kilka schodów. Po ich obu stronach znajdują się skarpy, które obsadziłem m.in. trzmieliną Fortunea Sunspot i Emerald Gaiety (Euonymus Fortunei Sunspot oraz Euonymus Fortunei Emerald Gaiety). Zapraszam do przeczytania posta z dnia 30 marca 2012 roku pt. "Wejście 1". Przedstawiam tam krótką historię skarp oraz roślin na nich posadzonych. Zobaczcie Państwo jak się zmieniały. 

Dziś oprócz trzmielin na skarpach rośnie bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz bluszcz pospolity Goldchild (Hedera helix Goldchild). Po prawej stronie od wejścia rosną również paprocie, które od wiosny do jesieni skutecznie zasłaniają tzw. ogrodowy kącik roboczy. W kąciku tym stoją narzędzia ogrodnicze, worki z korą i ziemią i inne niezbędne w ogrodzie przedmioty.

Tak skarpy wyglądają teraz!


Trzmielina Fortunea jest zimozieloną rośliną, preferującą miejsca cieniste lub półcieniste. Lubi wilgotne gleby przepuszczalne ale doskonale znosi przesuszenie. W sprzyjających warunkach pnie się po murach, ścianach i drzewach przyczepiając się do nich (podobnie jak bluszcz) za pomocą korzonków przybyszowych. Nie są pasożytami, nie korzystają ani z wody ani z soli mineralnych czy innych substancji odżywczych drzew.


Trzmieliny dobrze znoszą cięcie. Można formować z nich niewielkie żywopłoty. Niektóre odmiany trzmielin zimozielonych rosną w formie krzewu i mogą osiągać nawet 2-3 metry wysokości. Moim celem jest aby zarosły one całe skarpy, dzięki czemu przy wejściu przez cały rok będzie zielono (a w zasadzie żólto-biało-zielono).

Przy kolumnach i przy ścianach rosną młode krzewy bluszczu pospolitego. Chciałbym, żeby bluszcz oplótł z czasem kolumny oraz obrósł ściany, tak, żeby powstała ciemnozielona plama otaczająca wejście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz