Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 13 czerwca 2012

Bluszcz kolchidzki - Hedera colchica

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą zapraszam Państwa do lektury posta o bluszczu kolchidzkim (Hedera Colchica). Jest to pnącze, na które warto zwrócić uwagę. Liście tej odmiany bluszczu mogą osiągać długość 20 cm i szerokość 15 cm. Odmiana podstawowa ma liście ciemnozielone. Hedera colchica jest mniej odporna na niskie temperatury niż bluszcz pospolity. W ostre zimy może przemarzać. Prawie na pewno jednak wiosną odbije od korzeni. Tak wygląda w moim ogrodzie Hedera colchica.


Rośnie dość wolno (ok. 20-30 cm rocznie). Osiąga do 5 metrów wysokości. Jest bardzo dobrą rośliną okrywową i wtedy rzadziej przemarza (pod osłoną śniegu). Podobnie jak Hedera helix czepia się podpór za pomocą korzeni przybyszowych.


Lubi lekkie gleby zasadowe i wilgotne. Na stanowisku słonecznym może być bardziej wrażliwy na mróz. 

Bluszcz ten występuje również w odmianach Sulphur heart oraz Dentata variegata. Ten pierwszy rośnie w moim ogrodzie. Pomimo tego, że przemarzł ostatniej zimy to jednak roślinka odbija od korzeni. Co ciekawe poprzednie zimy obie te odmiany przetrwały bez większych uszkodzeń. Ostatnia zima zabiła niestety bluszcz Dentata variegata. nie wiem, czy to mrozy czy wysuszenie gleby, ale bluszcz ten niestety nie odbił od korzeni.

Natomiast odmiana Sulphur heart pomimo zmarznięcia całości rośliny, odrasta od korzeni.


A to inna sadzonka odmiany Sulphur heart. Niestety młode liście zostały trochę objedzone przez ślimaki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz