Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 22 czerwca 2012

Bluszcz krzewiasty - Hedera helix Arborescens

Pisałem już na blogu o różnych odmianach bluszczy. Dziś pora na jedną z wg mnie najładniejszych. mam tu na myśli bluszcz krzewiasty (Hedera helix Arborescens). Jak sama nazwa mówi bluszcz ten rośnie w formie krzewu. Różne źródła podają, że w naszych warunkach klimatycznych może dorastać do ok. 1,5 metra, chociaż widziałem wyższe. Jest to zimozielona roślina, która szczególnie pięknie wygląda w okresie od późnej jesieni do wiosny, kiedy na innych krzewach nie ma już liści.Z uwagi na brak korzeni przybyszowych oraz wzniesioną formę krzewu bluszcz ten nie płoży się ani nie wspina po podporach.

Tak wygląda bluszcz krzewiasty w moim ogrodzie. Mam 5 takich krzewów. Na poniższym zdjęciu widać 2 z nich posadzone koło siebie.


Cztery z tych krzewów kupiłem, natomiast jeden sam ukorzeniłem z odnogi innego bluszczu. Hedera helix Arborescens można wyhodować jedynie z kwitnącej odnogi bluszczu pospolitego (Hedera helix). Nie można wyhodować go z nasion, gdyż sadzonka tak uzyskana będzie rozwijać się jako zwykły płożący bądź pnący bluszcz pospolity.


Na powyższym zdjęciu po lewej stronie widać bluszcz, który sam wyhodowałem z kwitnącej odnóżki  bluszczu pospolitego. Bluszcz krzewiasty lubi miejsca cieniste lub półcieniste oraz wilgotne, przepuszczalne i lekko zasadowe podłoże. Bardzo ważne jest aby gleba była stale wilgotna. Sprzyja to rozwojowi liści i zagęszczeniu rośliny.


Na tym zdjęciu bluszcz wyhodowany przeze mnie jest po prawej stronie, przy sośnie. Odmiana ta jest w pełni mrozoodporna. W naszych warunkach klimatycznych nie przemarza. Jedyne czego wymaga w okresie wegetacyjnym to duża ilość wilgoci.

Więcej informacji o bluszczach i innych roślinach już wkrótce na mojej stronie internetowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz