Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 16 czerwca 2012

Kaktus mrozoodporny - Opuncja - Opuntia phaeacantha

Kilka lat temu znalazłem w internecie stronę poświęconą kaktusom. Ku mojemu zdziwieniu było tam również sporo informacji o kaktusach, które można uprawiać w naszym klimacie w ogrodzie. Na początku pomyślałem sobie, że to trochę ekscentryczne, i że w ogóle niemożliwe. Kaktusy w Polsce? Chyba na ręku mi wyrośnie... 

Jakiś czas potem podczas wizyty w sklepie ogrodniczym zauważyłem, że w sprzedaży są opuncje mrozoodporne (Opuntia phaeacantha). Zapytałem się obsługi sklepu, czy rzeczywiście mogą one rosnąć w naszych ogrodach i czy przetrwają nasze kapryśne i często mroźne zimy. Niestety obsługa niewiele wiedziała o tych kaktusach ale zapewniono mnie, ze na pewno przetrwają zimę. Ponieważ cena nie była wygórowana, kupiłem na próbę 2 sadzonki. Miały wówczas po 3 małe człony. Bardzo szybko wypuściły po kilka następnych. Do dziś rosną w moim ogrodzie. Pomimo przesadzenia pięknie się rozwijają dając mi radość i przyjemność. 

Tak wyglądały prawie 2 miesiące po posadzeniu.


Pierwsza zima była dla nich, a przede wszystkim dla mnie prawdziwą próbą. Mimo tego, że czytałem sporo o tych kaktusach i o ich żywotności nie za bardzo wierzyłem, że na wiosnę się odrodzą.

Jesienią opuncje wypuściły całą wodę z członów do gleby, były zwiędnięte i wyglądały jak pomięte chusteczki higieniczne.

Poniżej zdjęcie z 28.02.2012.Tak było całą zimę. Na wiosnę jednak ku mojemu zdziwieniu opuncje zaczęły nabierać kształtów i po pewnym czasie się podniosły. Ku mojemu zdziwieniu puściły również nowe pędy!

Jeszcze u mnie nie kwitły. Ostatniej zimy 4 najmłodsze człony lekko podmarzły. Obciąłem je.

Tak opuncje wyglądały w pierwszej połowie maja.


Obie opuncje wypuściły nowe pędy. Podniosły się i teraz wyglądają naprawdę pięknie. Po cichu liczę na to, że kiedyś zakwitną. Obawiam się tylko, że w moim ogrodzie jest za mało słońca i może mieć to negatywny wpływ na kwitnienie.

Tak wyglądają dzisiaj. Na zdjęciu widać nowe pędy.


Więcej informacji o opuncji już wkrótce na mojej stronie internetowej.

2 komentarze:

  1. Bardzo interesujące informacje,koniecznie muszę nabyć te kaktusy,wprowadzą element egzotyki do ogrodu na słonecznym stanowisku.Muszę je tylko w W-wie znaleźć. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, dzięki za komentarz. Zapraszam do lektury nowszych, tegorocznych postów, gdzie po zdjęciach widać jak szybko one rosną. W Warszawie można je czasem trafić w sklepie PNOS-u w Al. Krakowskiej vis-a-vis 17-go Stycznia. Trochę inną odmianę, ale też mrozoodporną kupiłem ostatnio w sklepie przy Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Pozdrawiam.

      Usuń