Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 27 września 2015

Arboretum w Rogowie - zimozielone rośliny liściaste

Zapraszam Państwa do Arboretum w Rogowie. Kilka razy pisałem już o tym wspaniałym miejscu, ale każda wizyta w Rogowie skłania mnie do kolejnego wpisu na blogu. Ostatnio byłem tam pod koniec lipca. Wspominałem o tym TUTAJ  Zgodnie ze złożoną wtedy obietnicą dziś zapraszam na przegląd niektórych liściastych roślin zimozielonych rosnących w Rogowie. Tu muszę dodać, że po dłuższym zastanowieniu postanowiłem napisać jeszcze jeden post o Rogowie. Tym razem poświęcę go bluszczom. W tamtejszym Arboretum rośnie mnóstwo odmian tych pięknych pnączy.

Dziś będzie mniej tekstu niż zwykle, ale za to umieszczę dużo zdjęć. Zapraszam na zimozielony spacer!

W Rogowie rośnie sporo różnych odmian pierisów japońskich. Do najwyższych krzewów należą odmiany Forest Flame oraz Mountain Fire.


Bardzo piękne są pierisy japońskie odmiany Little Heath. Ich kolorowe liście są wyjątkowo ozdobne.


Spotkać u można także piękne okazy pierisów kwiecistych.


W Rogowie rośnie całkiem spora kolekcja bambusów. W wielu miejscach ogrodu można spotkać różne odmiany tych egzotycznych i zimozielonych roślin.


W Alpinarium rosną rzadko w Polsce spotykane odmiany juk. Yucca Glauca, bo o niej tu mowa jest bardzo wytrzymała na mrozy.  


W wielu miejscach natknąłem się na ostrokrzewy. Poza powszechnymi i podstawowymi odmianami Aquifolium (kolczasty) czy Meserveae znajdziemy tu odmiany ostrokrzewu kolczastego np. Aureomarginata, Crispa czy Angustifolia (poniżej).


A to już krzewy odmiany podstawowej ostrokrzewu kolczastego.Najbardziej urzekł mnie ostrokrzew Opaca. To piękny i gęsty krzew, który wytrzymuje nasze zimy bez żadnych problemów!


Rogów oferuje bogatą kolekcję kiścieni. Znajdziemy tu np. rzadko spotykaną odmianę: kiścień groniasty. 


Oczywiście nie brakuje także kiścieni wawrzynowych.


W wielu miejscach spotkać można różaneczniki. Krzewy te, szczególnie wiosną sa niewątpliwą ozdobą ogrodów, parków czy skwerów. Na zakończenie jeszcze laurowiśnie. Są tu naprawdę duże okazy tych roślin.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Muszę się kiedyś wybrać do Rogowa. Tyle ciekawostek nam pokazałeś. Kiścienie bardzo pięknie się prezentująś.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aniu! Arboretum w Rogowie to bardzo interesujące miejsce. Rośnie tam mnóstwo ciekawych gatunków roślin i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Pozdrowienia! Miłego tygodnia!

   Usuń