Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Arboretum w Rogowie - lipiec 2015

Dwa lata temu odwiedziłem po raz pierwszy w życiu Arboretum w Rogowie. Kilka dni temu miałem przyjemność po raz drugi spacerować po tym wspaniałym miejscu. 

Jak podaje strona internetowa http://arboretum.sggw.pl/ Arboretum powstało w 1923 roku, zaraz po tym jak 5 lipca 1919 roku Minister Rolnictwa i Dóbr Publicznych przekazał Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego część lasów Nadleśnictwa Skierniewice do celów naukowych i badawczych. Szkoła zrzekła się z części obszaru zostawiając sobie tereny obecnego Nadleśnictwa Rogów, gdzie w 1923 roku została zbudowana siedziba Lasów Doświadczalnych SGGW.

W Rogowie rośnie wiele liściastych roślin zimozielonych, ale im poświęcę odrębny post. Dziś zapraszam do obejrzenia zdjęć innych drzew i roślin rosnących w tym Arboretum.Moją uwagę przyciągnęło alpinarium, które jest bardzo estetycznie urządzone.Obok niego jest duży staw, w którym królują różne odmiany grzybieni. Jest w nich też mnóstwo ryb!


Przed wojną na terenie arboretum zakładano wyłącznie powierzchnie doświadczalne. Posadzono około 100 gatunków drzew obcego pochodzenia. Powierzchnia ogrodu wynosiła wtedy 61,58 ha. Jednak ze względu na brak stałego personelu rozwój arboretum w tym okresie był bardzo powolny. Dodatkowo po II Wojnie Światowej liczba gatunków zmalała do 51 z powodu braku opieki i dwóch bardzo mroźnych zim.W 1947 roku opiekę merytoryczną nad Arboretum przejęła Katedra Botaniki Leśnej SGGW, której kierownikiem był profesor Roman Kobendza, a bezpośrednio sprawami ogrodu zajmował się Tadeusz Szymanowski, asystent Katedry od 1 czerwca 1945 roku. Arboretum nie posiadało wówczas stałego pracownika w Rogowie. Nadzór nad prowadzonymi pracami sprawował mieszkający na miejscu inż. Edward Paprzycki, adiunkt Zakładu Urządzania Lasu, a prace należały do personelu nadleśnictwa. W tym okresie Tadeusz Szymanowski wybitnie przyczynił się do dynamicznego rozwoju Arboretum. Wtedy to zaczęto zakładać coraz to nowe poletka doświadczalne, szkółki, zakupiono nowy sprzęt, niezbędny do pielęgnacji drzewostanów. Nowe gatunki sprowadzano głównie z Arboretum w Kórniku. 

Wśród wielu wspaniałych rosnących tu drzew moje ozy przyciągnęły dorodne żywotniki olbrzymie!Rośnie tu mnóstwo pięknych klonów.Podczas mojej wizyty mogłem podziwiać stewarcję kameliowatą, która zaczynała właśnie kwitnąć. 


Natknąłem się też na wspaniały okaz dębu zębatego. Drzewo to ma niesamowicie duże liście!


W rogowskim Arboretum rośnie również kasztanowiec drobnokwiatowy.


W 2005 roku zmodernizowano układ stawów i strumyków w alpinarium, a 5 lat później część alejek o łącznej długości 2,4 km. Uruchomiono stronę internetową, elektroniczną bazę danych kolekcji wraz z mapą numeryczną. Rozpoczęto organizację imprez edukacyjnych w Arboretum i na terenie LZD wspólnie z pozostałymi jednostkami Zakładu. Usprawniono infrastrukturę ogrodu o elementy informacyjno-edukacyjne, jak etykiety, tablice edukacyjne itd.

W Rogowie rośnie wspaniały kokornak. Tak dużego okazu jeszcze nie widziałem!


Serdecznie zapraszam do odwiedzenia rogowskiego Arboretum! Naprawdę warto!

A już wkrótce na blogu kolejne posty, w których zaprezentuję ciekawe przyrodniczo miejsca!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury!

4 komentarze:

 1. Fantastyczne miejsce, z przyjemnością obejrzałam zdjęcia. Może kiedyś będzie mi po drodze?
  Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Wiem, że bardzo lubisz przyrodę dlatego kiedyś koniecznie musisz wybrać się do Rogowa! Gorąco polecam!

   Usuń
 2. Rogowskie arboretum to bardzo wyjątkowe miejsce :) dziękuję za fajną wycieczkę, miło było zobaczyć co aktualnie tam się dzieje, wierzę, że i mi uda się kiedyś tam wrócić
  uściski Andrzeju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Asiu! Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Na pewno jeszcze nie raz tam zajedziesz :) Pozdrowienia i serdeczności!

   Usuń