Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 12 sierpnia 2015

Goście z Dalekiego Wschodu - skimia japońska

W kwietniu rozpocząłem cykl artykułów opisujących liściaste rośliny zimozielone, które rosną w moim ogrodzie, a które pochodzą z Dalekiego Wschodu. Jak pisałem we wstępie do cyklu część z nich bez większych problemów znosi polskie zimy, inne wymagają miejsc zacisznych i osłoniętych od wiatrów. Część z kolei jest mniej odporna na niskie temperatury, ale w sprzyjających warunkach poradzi sobie zarówno w cieplejszych rejonach Polski, czyli na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem oraz na całym Pomorzu, jak i w tych trochę chłodniejszych, takich jak np. zachodnie Mazowsze czy część Małopolski.

Dziś naszym bohaterem jest skimia japońska (Skimmia japonica). To roślina z ostatnie wspomnianej wyżej grupy.

 
Ten zimozielony krzew liściasty w swoich naturalnych warunkach dorasta do wysokości kilku metrów. W Wielkiej Brytanii widziałem okaz ok. 3 metrowy. Pochodzi z Dalekiego Wschodu (Japonia, Chiny, Korea oraz Rosja – Sachalin). Rośnie powoli. W naszym klimacie rośliny te najprawdopodobniej mogą po wielu latach osiągać wysokość do 1 – 1,5 metra.


Idealnym miejscem do sadzenia skimii są tereny zacienione lub z niewielkim nasłonecznieniem (półcieniste). Powinny one być zaciszne (osłonięte od wiatru). Skimie dobrze rosną pod dużymi drzewami, które zapewniają im ochronę przed zbyt mocnymi promieniami naszej dziennej gwiazdy. Lubią glebę próchniczą, kwaśną i wilgotną. Skimia uwielbia ściółkowanie np. korą sosnową. Chroni to także system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. W czasie zimy, w okresach, kiedy temperatura wzrasta powyżej 0 stopni Celsjusza, dobrze jest skimie podlać. Zalecane jest, aby młode rośliny zabezpieczyć przed mrozami i wysuszającymi wiatrami agrowłókniną. Ja tego nie robiłem i rośliny wytrzymały. Należy jednak pamiętać, że u mnie rosną one w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru.


Różne strony internetowe podają, że uprawa skimii możliwa jest w strefach USDA od 10 do 7. Na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl znajdziecie Państwo więcej informacji zarówno o strefach mrozoodporności jak i o skimii japońskiej.

 Serdecznie zapraszam do lektury bloga i strony!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz