Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 11 sierpnia 2015

Bambusy i inne ciekawe rośliny w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w warszawskim Powsinie jest jednym z ciekawszych w Polsce. Wielokrotnie już go zwiedzałem, ale za każdym razem odkrywam w nim coś nowego. Ogród ten wielokrotnie już gościł na moim blogu. Opisywałem rosnące w nim rośliny i piękno majowych i czerwcowych kwiatów azalii i różaneczników. Dziś chciałbym przedstawić Państwu różne ciekawe okazy przyrodnicze, które można znaleźć w Powsinie. Zapraszam do lektury i do obejrzenia zdjęć. 

Gdy byłem w Ogrodzie pod koniec maja odkryłem w nim zupełnie do tej pory nieznany mi mały lasek bambusowy. Nie wiem jak to się stało, że do tej pory nigdy go nie widziałem. Rośnie tu kilka odmian bambusów i chociaż nie są one tak wielkie jak te, które rosną w cieplejszym klimacie to jednak ich ilość i wielkość mogą zrobić wrażenie. 


Bambusy spotkać można również w kąciku z rzadkimi roślinami wrzosowatymi. Opisywałem to miejsce TUTAJ


W tym samym kąciku rosną również sośnice japońskie i wspaniałe i wielkie pierisy japońskie. One tez należą do wrzosowatych!


Na szczególną uwagę zasługują pierisy kwieciste (również zimozielone), które można znaleźć w różnych częściach ogrodu. 


Swoimi rozmiarami zadziwić mogą również szydlice japońskie. Ten dosyć egzotyczny iglak jest w Polsce rzadkością. Podobnie zresztą jak opisywana wcześniej sośnica. Chociaż ta ostatnie zdobywa w kraju coraz większą popularność. 


Pisząc o ciekawych roślinach nie można pominąć tutejszej bardzo bogatej kolekcji azalii i różaneczników. One również należą do wrzosowatych. 


Chodząc po rozległym terenie Ogrodu na pewno natkniemy się na glicynię. To  wspaniałe pnącze w tym roku wyjątkowo pięknie kwitło! 


W Powsinie znajdziemy także bardzo dużą kolekcję magnolii. Niestety nie byłem tu nigdy w okresie ich pełnego kwitnienia. Być może uda mi się  je obejrzeć wiosną 2016. 

Mimo tego, że moim sercem zawładnęły liściaste rośliny zimozielone to jednak nie mogę obojętnie przejść obok przepięknych krzewów i drzew gubiących liście na zimę. W Powsinie zachwycił mnie jeden z tutejszych klonów...

  oraz tulipanowiec.


Rosną tu również wspaniałe i rozłożyste buki! Na tle jednego z nich widać właśnie tulipanowca. 

Są tu również wspaniałe drzewa iglaste takie jak poniższa sosna żółta...


czy świerk .


Patrząc na pogodę za oknem (+37 stopni w cieniu) tak sobie myślę, że miło byłoby posiedzieć sobie w cieniu leśnej części Ogrodu Botanicznego PAN. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Jakoś bambusy mnie nie kręcą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie i owszem, tak zresztą jak wszystkie liściaste rośliny zimozielone :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Fantastyczne miejsce pełne botanicznych ciekawostek. Posadziłam kiedyś w ogrodzie tulipanowca ale niestety nie przyjął się. Szkoda, bo to piękne drzewo. Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! OB w Powsinie to faktycznie cudowne miejsce! Rośnie w nim mnóstwo wspaniałych roślin! Dla mnie to istny raj :) Pozdrowienia i serdeczności!

   Usuń