Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 15 sierpnia 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Toruń

Zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy Toruń! To miasto o bogatej i wielowiekowej historii. Toruń wydał na świat wielu znanych ludzi. Najsławniejszym z nich jest oczywiście Mikołaj Kopernik, ale urodzili się tu również np. Tony Halik, Bogusław Linda, Olga Bołądź czy Maciej Dowbor.

Z racji wspaniałych zabytków oraz bogatej oferty kulturalnej Toruń jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko z Polski ale i z całego świata.


Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Olsztyn, Białystok, Kielce oraz Zielona Góra, Opole i Rzeszów. Przed nami jeszcze artykuł o Bydgoszczy. Tak więc powoli docieramy do końca cyklu.

Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście są mojego autorstwa.

Toruń  położony jest na pograniczu 3 historycznych krain: Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej i oczywiście Kujaw.
Jak podaje Wikipedia Toruń położony jest w zalesionej Kotlinie Toruńskiej, po obu stronach rzeki Wisły, otoczony prawie ze wszystkich stron lasami. Dalej od niecki rzeki teren wznosi się (50–60 m n.p.m.), często stromo (np. osiedle Na Skarpie), staje się pagórkowaty, tworząc malownicze tarasy, o ziemi piaszczystej (V, VI klasa). Teren wokół Torunia określany jest jako pagórkowaty.

Prawa miejskie nadano miastu w 1233 roku. Od tego momentu miasto pojawia się także w różnego rodzaju dokumentach. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jeszcze przed nadaniem praw miejskich na terenie dzisiejszego Torunia mieścił się duży gród. Miasto zamieszkuje obecnie ponad 200 000 mieszkańców.

Klimat na terenie miasta charakteryzuje się przede wszystkim dużą zmiennością spowodowaną ścieraniem się mas powietrza kontynentalnego ze wschodu i oceanicznego z zachodu. Wpływ na to ma położenie geograficzne miasta - Kotlina Toruńska od południa i dolina Wisły od północy. Do Torunia dociera więc powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Masy te pojawiają się tu głównie wiosną, latem i jesienią. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Jeśli pojawi się zimą poza deszczami przynosi ciepłe powietrze znad Atlantyku. Trafia tu także powietrze polarno-kontynentalne. Latem przynosi upały, a zimą piękną pogodę i tęgi mróz.

Średnia roczna temperatura w Toruniu to 8,5 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -1,5 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18,8 stopnia C. To statystycznie również obok czerwca i sierpnia najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio  84,2 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 26,3 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie 537,4 mm. I nie odbiega znacząco od średniej dla całego kraju. 

Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.

Jak do tej pory w omawianym okresie w Toruniu najniższą temperaturę zanotowano 23.01.206 roku. Było to -32 stopnie C. Kilka lat wcześniej, 21 lipca 1998 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę +37,9 stopnia C.

Wikipedia podaje, że miasto otoczone jest prawie ze wszystkich stron lasami. W niektórych z nich znajdują się rezerwaty przyrody. W centrum Torunia na wyspie vis-s-vis Starego Miasta możemy podziwiać rezerwat leśny Kępa Bazarowa. 

Przed nami jeszcze ostatnia część cyklu. Naszą klimatyczną eskapadę po Polsce zakończymy w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszam do lektury!

2 komentarze:

 1. Uwielbiam Toruń, to bardzo piękne miasto
  i choć odwiedzam dość często to pierwszy raz czytam o Kępie Bazarowej - cóż nigdy nie jest za późno by dowiedzieć się czegoś nowego ;)
  pozdrawiam Andrzeju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Ja też uwielbiam Toruń! Niestety bywam tam bardzo rzadko :( Pozdrowienia!

   Usuń