Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 8 sierpnia 2015

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego - lato 2015

W ubiegłą środę na kilkanaście godzin wpadłem do Wrocławia. I chociaż skierowały mnie tu dosyć przykre sprawy osobiste, to jednak postanowiłem chociaż na krótką chwilę odwiedzić tutejszy Ogród Botaniczny. Chwila przerodziła się w kilka godzin, a to dlatego, że nie da się obejść tutejszego Ogrodu w kilkadziesiąt minut. Tym bardziej jeśli jest się miłośnikiem przyrody. I chociaż była to już moja kolejna wizyta w tym wspaniałym miejscu to wiem, że na pewno nie raz tu jeszcze powrócę. 


Zapraszam Państwa na foto spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodam, że mojej ostatniej wizycie w tym miejscu temu poświęcę jeszcze co najmniej dwa posty. Opiszę w nich rosnące tutaj liściaste rośliny zimozielone. A specjalnego posta poświęcę bluszczom. We wrocławskim Ogrodzie rośnie mnóstwo odmian tych pnączy!


Oficjalna strona internetowa http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/ Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku. Jest drugim ( po ogrodzie krakowskim ) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. dolnośląskiego i mieszczącym się w granicach podlegającego szczególnej ochronie historycznego centrum Wrocławia.

W południowo-zachodniej części ogrodu, nad stawem rośnie olbrzymi okaz gunery.


Krasnale stały się symbolem i znakiem rozpoznawczym Wrocławia. W Ogrodzie też jednego spotkałem! 


Dzięki dosyć łagodnym zimom we Wrocławiu rośnie wiele roślin pochodzących z cieplejszych rejonów świata.  Spotkałem tu m.in. figowca. Nie ma już niestety araukarii chilijskiej. Najprawdopodobniej musiała zostać usunięta podczas remontu części ogrodu oraz stojących w nim budynków. 


W tutejszym arboretum rośnie wspaniały okaz platana klonolistnego. 


Możemy tu również spotkać duży okaz cedra atlaskiego.


Latem zwiedzających zachwycają rosnące tu kwiaty. Mnie szczególnie urzekł jeden z hibiskusów. 


O tej porze roku hortensje są w szczytowej fazie kwitnienia. W całym ogrodzie można znaleźć mnóstwo odmian tych pięknych krzewów. Niestety upały źle wpływają na kwiaty.  


Oczywiście oprócz hortensji kwitnie tu mnóstwo innych pięknych kwiatów. 
Jak już wielokrotnie pisałem Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest jednym z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Wiąż pojawiają się tu nowe gatunki roślin, a stare są wspaniale wypielęgnowane.


Koniecznie musicie Państwo zobaczyć to wspaniałe miejsce!

4 komentarze:

 1. Byłam w Ogrodzie Botanicznym kilka razy. Jest co oglądać o każdej porze roku :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację! Uwielbiam to piękne miejsce! Serdeczności!

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia! Ja wybieram się za tydzień, chętnie skorzystam z Twoich wskazówek,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa! Życzę wspaniałego zwiedzania Ogrodu, na pewno będziesz zachwycona! Pozdrowienia!

   Usuń