Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 9 września 2015

Ogród botaniczny w Zielonej Górze - wrzesień 2015

Kilka ostatnich dnia spędziłem w Zielonej Górze i okolicach. W ubiegłą sobotę miałem przyjemność bawić się na największym święcie wina w Polsce. To Winobranie 2015, które trwa od 06 do 13 września. Więcej informacji o koncertach czy różnych wydarzeniach oraz program imprezy znajdziecie Państwo TUTAJ

Podczas pobytu w tym pięknym mieście odwiedziłem również Ogród botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dziś zapraszam na pierwszą część fotorelacji z tego wyjątkowo ciekawego miejsca. 

Jak podaje strona internetowa http://ogrod.uz.zgora.pl/pl Ogród botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego jest w tej chwili najmniejszym i zarazem najmłodszym w Polsce. Otwarty jesienią 2007 roku powrócił na mapę Zielonej Góry po ponad 50 latach nieobecności.

Na przestrzeni 2.5 ha znajdziecie Państwo blisko 500 gatunków i odmian roślin pochodzących głównie z Półkuli Północnej. Wśród nich dominują gatunki drzewiaste.

Cała kolekcja ogrodu uporządkowana jest w działach tematycznych. Są to działy: systematyki roślin, roślin górskich; wilgociolubnych,działy geograficzne; roślin azjatyckich, północnoamerykańskich, europejskich oraz roślin krajowych.

W ogrodzie oprócz roślin znajduje się mini Zoo, które wraz z plenerowymi zabawkami na pewno przyciągnie  tu mnóstwo dzieci. A gadające drzewo tylko uatrakcyjnia to miejsce.

Wśród pięknego i starego drzewostanu w ogrodzie posadzono wiele ciekawych drzew i krzewów. Część z nich chciałbym dziś Państwu zaprezentować. 

Poniżej sosna żółta. Odmiana ta ma wyjątkowo piękne i długie igły.


Kolejne ciekawe drzewo to mamutowiec olbrzymi. Ten zielonogórski jest jeszcze malutki, ale za kilkanaście lat będzie to już kawał drzewa. 


Moje oczy przyciągnęła wyjątkowo interesująca odmiana sosny wejmutki. To Pendula.


Poniżej równie interesujący klon jawor "Leopoldii". 


W ogrodzie Uniwersytetu Zielonogórskiego rośnie kielichowiec chiński.  Jak podaje Wikipedia jest to dosyć gęsty i rozłożysty krzew ozdobny, dorastający do ok. 3 m wysokości. Ma sezonowe długie (do 15 cm długości) i szerokie, błyszczące, jasnozielone liście. Jego ozdobą są liczne, bardzo duże (do 7 cm średnicy), białe i różowo podbarwiane kwiaty, o pięknym, intensywnym zapachu. Krzew ten kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma dosyć ciekawe owoce. Rośnie w słońcu i w półcieniu, w glebie żyznej i wilgotnej. Kielichowiec jest odporny na mróz i co ważne, dosyć szybko rośnie.


Jednym z ciekawszych drzew jest ambrowiec balsamiczny. 


Wśród drzew, w cieniu sosen i dębów wspaniale kwitną jeszcze hortensje.


Obok nich zauważyłem duży okaz ketmii syryjskiej popularnie zwanej hibiskusem.


Wśród innych drzew swoim ciekawym kolorem wyróżnia się młodziutka sosna drobnokwiatowa Tempelhof. Jej igły są prawie niebieskie.


Nad stawikiem rośnie cypryśnik błotny. Z uwagi na  miejsce, w którym go posadzono drzewo z czasem na pewno wytworzy pneumatofory czyli korzenie oddechowe.


W tym samym stawie pływa mnóstwo kolorowych ryb.


A już po wyjściu z ogrodu, przed kasą biletową rośnie piękny okaz kolejnego ambrowca.

 
Ogród botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego we wrześniu i październiku oraz w kwietniu i maju czyny jest w godzinach od 09.00 do 19.00. Od czerwca do końca sierpnia kolekcje roślin możemy podziwiać od 09.00 do 21.00. Bilet normalny (dla dorosłych) kosztuje 2 PLN, a ulgowy (dzieci i młodzież) 1 PLN. 

Ogród mieści się przy ul. Botanicznej 50a. 

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w winobraniu oraz do odwiedzenia zielonogórskiego ogrodu botanicznego!

2 komentarze:

  1. Piękne miejsce i wspaniałe okazy. Spodobał mi się hibiskus, jeszcze nie widziałam takiego koloru kwiatów. Urzekający jest też cypryśnik błotny. Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu! Masz rację, to bardzo piękne miejsce :) Do tego samo miasto jest też prześliczne! Pozdrowienia!

      Usuń