Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 8 września 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Bydgoszcz

Dzień dobry! 08 stycznia 2015 roku rozpocząłem pisać cykl artykułów, w których przybliżam Państwu specyficzne cechy klimatyczne największych polskich miast i aglomeracji takich jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Olsztyn, Białystok, Kielce, Zielona Góra, Opole, Rzeszów i Toruń. Po 9 miesiącach czas zakończyć cykl. W naszej wędrówce dotarliśmy do jednego z ciekawszych polskich miast. To przepięknie położona i zielona Bydgoszcz.

Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście pochodzą z serwisu internetowego Wikipedia.


Jak podaje strona internetowa VisitBydgoszcz.pl Bydgoszcz po raz pierwszy pojawia się na kartach historii 28 czerwca 1238 r. W „Roczniku kapituły gnieźnieńskiej” zostaje wtedy wymieniony kasztelan bydgoski o imieniu Sulisław. Choć nazwa „Bydgoszcz”  jeszcze wówczas nie pada, to wiemy, że wymieniony Budegac to właśnie gród nad Brdą. Prawa miejskie Bydgoszcz posiada od 1346 roku.

Obecnie Bydgoszcz to ósme co do wielkości miasto w Polsce. Historycznie zajmuje część Kujaw i jest malowniczo położone nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. To tutaj krzyżują się ważne szlaki drogowe, kolejowe, a także wodne (międzynarodowa droga wodna E70). W mieście znajduje się Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego (podróż z centrum miasta trwa ok. 15 minut autobusem miejskim).

Miasto o wielowiekowej tradycji zachwyca turystów przede wszystkim położeniem nad rzeką oraz kanałami przecinającymi centrum miasta. Bydgoszcz coraz intensywniej zwraca się ku wodzie. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe i biznesowe życie miasta. Warto dodać, że miasto leżące na terasach w dolinach rzek otoczone jest praktycznie ze wszystkich stron lasami. Jego położenie ma niebagatelny wpływ na tutejszy klimat.

Miasto zamieszkuje obecnie ok. 360 000 mieszkańców.


Klimat na terenie miasta charakteryzuje się przede wszystkim dużą zmiennością spowodowaną ścieraniem się mas powietrza kontynentalnego ze wschodu i oceanicznego z zachodu. Dominują tu jednak wiatry zachodnie, a przez 1/4 roku panuje tzw. cisza. Spowodowana ona jest przez otaczające miasto lasy. Do Bydgoszczy w większości dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Masy te pojawiają się tu głównie wiosną, latem i jesienią. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Jeśli pojawi się zimą poza deszczami przynosi ciepłe powietrze znad Atlantyku. Trafia tu także powietrze polarno-kontynentalne. Latem przynosi upały, a zimą piękną pogodę i mróz.


Jak podaje Wikipedia średnia roczna temperatura powietrza wynosi +8,4 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperatur +19,0 °C, najzimniejszym styczeń –1,9 °C. Absolutne rekordy temperatury w Bydgoszczy to: –26,9 °C (1 lutego 1956 r.) i +38,0 °C (31 lipca 1994 r.) Średnia roczna suma opadów wynosi 512 mm, przy czym jest silnie zróżnicowana rocznie: od 269 mm (1989 r.) do 719 mm (1912 r.) Opad w sezonie wegetacyjnym wynosi średnio 318 mm, z maksimum w lipcu (83 mm), sierpniu (61 mm) i czerwcu (58 mm). W latach średnich i suchych występuje niedobór wody opadowej dla roślinności, co pogłębia na ogół lekki charakter gleb w okolicy. Usłonecznienie w rejonie Bydgoszczy wynosi 1509 godzin i jest wyższe od średniej w kraju, zwłaszcza w miesiącach wiosennych (marzec-maj). W ciągu roku notuje się 35 dni z mrozem, 100 dni z przymrozkami, ok. 50 dni z pokrywą śnieżną i 26-30 dni gorących z temperaturą maksymalną powyżej 25 °C.


Wikipedia podaje, że ponad 30% powierzchni miasta zajmują lasy i tereny zielone. Co ciekawe Bydgoszcz należy do miast o największej liczbie (31 parków o powierzchni powyżej 2 ha) i powierzchni parków w Polsce (879 ha, drugie miejsce po Warszawie. W północnej części miasta znajduje się największy park miejski w Polsce – Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" o powierzchni 830 ha. W centrum miasta znajduje się słynąca z „zielonego klimatu” Wyspa Młyńska, zaś Śródmieście w części zostało zbudowane na założeniach urbanistycznych miasta-ogrodu, w związku z czym istnieją tam liczne parki, skwery i kwietniki.

Na terenie miasta znajdują się trzy ogrody botaniczne. Najstarszy z nich (zał. 1930 r.) jest w całości uznany na pomnik przyrody – arboretum, zaś nowszy założony w latach 1979-1983 jest drugim co do obszaru w Polsce (60 ha), malowniczo położony wśród dolin i wzgórz Zbocza Myślęcińskiego. Dodatkowo na północ od niego znajduje się tu Ogród Botaniczny Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, w którym prowadzone są badania naukowe. Od 1978 r. w Bydgoszczy znajduje się Ogród Fauny Polskiej ZOO o pow. 14 ha. Można w nim zobaczyć oprócz fauny krajowej zwierzęta ze wszystkich kontynentów, terrarium oraz Wisłarium.

To już ostatni artykuł z tego cyklu. Mam nadzieję, że cały cykl spotkał się z Państwa zainteresowaniem.

Już wkrótce na blogu pojawią się kolejne cykle tematyczne. Przypomnę, że cały czas trwa jeszcze cykl poświęcony roślinom rosnącym w moim ogrodzie, a które swoje korzenie mają na Dalekim Wschodzie.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz