Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 7 września 2015

Nowe rośliny w ogrodzie - ostrokrzew Argentea Marginata

W moim ogrodzie rośnie sporo różnych odmian ostrokrzewów. Ostatnio moja kolekcja jeszcze się powiększyła. Doszło kilka nowych odmian. O nich napiszę innym razem. Dziś chciałbym zaprezentować Państwu ostrokrzew kolczasty Argentea Marginata. 

Krzew tej odmiany rośnie już w moim ogrodzie od kilku lat, ale ma on formę pienną. teraz kupiłem zwykły nieformowany krzew. Będę go najprawdopodobniej prowadził w zwartej formie piramidalnej. 

Ostrokrzew kolczasty Argentea Marginata (Ilex aquifolium Argentea Marginata) jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszym klimacie do wysokości nawet ponad 2 metrów. Często jednak nie przekracza wysokości 150 cm. Rośnie dość powoli. Roczne przyrosty dochodzą od 10 cm - 15 cm. Zimuje w gruncie bez żadnych większych problemów. Tylko niektóre liście po zimie brązowieją i opadają.

Poniżej starszy ostrokrzew Argentea Marginata

 

Rośliny te, gdy nie są formowane na ogół tworzą krzewy o wielu odnogach piennych. 

Krzew ten dobrze znosi cięcie oraz formowanie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy nie. 

Różne strony internetowe podają, że jego uprawa możliwa jest w strefach USDA od 9 do 7, ale w moim ogrodzie starszy krzew wytrzymuje zimy bez żadnych problemów (i bez okrywania). 

A to już nowy nabytek. Najprawdopodobniej rósł w miejscu z dużą ilością światła gdyż większość liści jeszcze się zbyt dobrze nie wybarwiła. Dodam, że posadziłem go w miejscu widnym ale z niewielką ilością bezpośredniego światła słonecznego. 


Już wkrótce przedstawię Państwu kolejne krzewy, które posadziłem niedawno w ogrodzie.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Wybacz mi. Zazdroszczę rosnących u Ciebie ostrokrzewów.
  U mnie jakoś nie chcą rosnąć. Szkoda, bo to przepiękne rośliny.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm, kiedyś już chyba o tym problemie rozmawialiśmy. Wg mnie na pewno by rosły... Ale potrzebują odpowiedniej gleby i podlewania, szczególnie jesienią. No i oczywiście zimą w okresach z dodatnią temperaturą. Może jeszcze spróbujesz?
   Serdeczności!

   Usuń