Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 12 marca 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Białystok

Dziś zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy Białystok, stolicę Podlasia. Serdecznie zapraszam do tego pięknego i ciekawego miasta!
Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin oraz Olsztyn. Przed nami jeszcze artykuły o Kielcach, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Rzeszowie oraz Toruniu i Bydgoszczy.

Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście pochodzą z serwisu internetowego www.wikipedia.pl


Białystok położony jest w środkowej części Podlasia na Wysoczyźnie Białostockiej. Miasto zamieszkuje obecnie prawie 300 000 mieszkańców. Co ciekawe pod koniec lat 60-tych XX wieku Białystok zamieszkiwało prawie 2 razy mniej ludzi. Położenie geograficzne oraz uwarunkowania historyczne sprawiają, że Białystok był i jest miastem wielu kultur, religii i narodowości. Po II Wojnie Światowej zróżnicowanie to znacząco się zmniejszyło, ale wciąż jest ono widoczne. Tym bardziej dziwi fakt, że cały czas słyszy się w mediach o atakach na różnego rodzaju mniejszości dokonywanych w tym mieście.


Do Białegostoku przez większą część roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Zimą natomiast poza deszczami przynosi do stolicy Podlasia ciepłe powietrze znad Atlantyku. Z racji położenia geograficznego na tutejszy klimat spory wpływ ma również powietrze kontynentalne docierające tu z głębi Eurazji. Powietrze kontynentalne latem przynosi upały. Zimą natomiast piękną pogodę, ale też spory mróz. Tu należy wspomnieć, że Białystok to zdecydowanie najzimniejsze miasto wojewódzkie w Polsce. Średnia roczna temperatura w Białymstoku to 7,3 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -3,1 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18 stopni C. Najbardziej mokrym miesiącem roku jest czerwiec. Spada wtedy średnio prawie 75,1 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 26,5 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 577 mm.


Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.

Jak do tej pory w omawianym okresie najniższą temperaturę zanotowano w Białymstoku 30.01.1987 roku. Było to -35,4 stopnia C. Kilka lat później, 31 lipca 1994 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +35,5 stopnia C.
Jak podaje Wikipedia liczba dni mroźnych wynosi od 50 do 60, z przymrozkami od 110 do 138 dni, a czas zalegania pokrywy śnieżnej to od 90 do 110 dni.


Wikipedia podaje również, że Białystok znajduje się w obszarze funkcjonującym pod nazwą Zielone płuca Polski. Około 32% powierzchni miasta zajmują tereny zielone. Parki i skwery oraz 1779 ha lasów znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody o powierzchni łącznej 105 ha, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. Aglomeracja miejska sąsiaduje z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Takie usytuowanie rezerwatów przyrody w bezpośrednim sąsiedztwie miasta jest unikatowe. Ze względu na te walory w 1993 r. Białystok jako pierwsze miasto w Polsce został przyjęty do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast prowadzonego przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Na terenie miasta znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Las Zwierzyniecki, Rezerwat Antoniuk oraz Rezerwat Bagno.
Pomimo tego, że Białystok jest stosunkowo sporym miastem to jednak z uwagi na charakter zabudowy oraz dużą ilość terenów zielonych praktycznie nie obserwuje się tu efektu tzw. ciepłej wyspy.

Już wkrótce kolejne części cyklu! W następnym artykule przeniesiemy się do Kielc! Serdecznie zapraszam do lektury!

3 komentarze:

 1. Białystok to piękne miasto. Znam jego okolice, często spędzałam tam wakacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. p.s. Andrzeju, szukam w Twoim blogu temperatur Lublina i nie mogę znaleźć. Gdybyś pod tym komentarzem napisał mi link do posta, będę wdzięczna:) Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Witaj Anno! Szczerze mówiąc już od ponad 30 lat nie byłem w Białymstoku. Ale w tym roku na pewno się wybiorę, bo naprawdę warto! A Lublin znajdziesz tutaj: http://www.zimozielonyogrod.blogspot.com/2015/02/klimat-najwiekszych-polskich-miast-i_26.html Posta o Lublinie opublikowałem we czwartek 26 lutego :) Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia!

   Usuń