Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 5 marca 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Olsztyn

Dziś zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy stolicę Warmii i Mazur. Zapraszam do Olsztyna!

Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin oraz Lublin. Przed nami jeszcze artykuły o Białymstoku, Kielcach, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Rzeszowie oraz Toruniu i Bydgoszczy.

 Poniższe zdjęcie pochodzi z serwisu internetowego www.wikipedia.pl 


Olsztyn położony jest w południowej części Warmii. W samym mieście w jego najbliższych okolicach jest mnóstwo mniejszych i większych jezior. Miasto pełne jest zieleni, ponadto otoczone jest przepięknymi i bogatymi w grzyby lasami. Olsztyn zamieszkuje obecnie prawie 175 000 mieszkańców. A jeszcze w latach 50-tych XX wieku Olsztyn był niewiele większy od  dzisiejszego podwarszawskiego Pruszkowa. Do tej liczby należy jeszcze dodać studentów spoza Olsztyna, którzy na ogół nie są zameldowani w mieście.

Miasto leży w paśmie moren czołowych ostatniego zlodowacenia. Przez Olsztyn przepływają 3 rzeki, a największa z nich to Łyna. Większość jezior będących w granicach miasta znajduje się w jego zachodniej części.


Do Olsztyna przez większą część roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Zimą natomiast poza deszczami przynosi do stolicy Warmii i Mazur ciepłe powietrze znad Atlantyku. Z racji położenia geograficznego na tutejszy klimat ma również wpływ powietrze kontynentalne. Wpływ ten jednak nie jest aż tak silny jak w Białymstoku czy Lublinie. Powietrze kontynentalne latem przynosi upały. Zimą natomiast piękną pogodę, ale też spory mróz. Średnia roczna temperatura w Olsztynie to 7,6 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -2,3 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 17,9 stopnia C. Najbardziej mokrym miesiącem roku jest czerwiec. Spada wtedy średnio prawie 76,9 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to nieco ponad 30 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 626 mm.


Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.

Jak do tej pory w omawianym okresie najniższą temperaturę zanotowano w Olsztynie 08.01.1987 roku. Było to -30,2 stopnia C. Kilka lat później, 10 sierpnia 1992 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +36,2 stopnia C.

W Olsztynie tereny zielone zajmują prawie 25% powierzchni miasta. W przedmieściach Olsztyna znajduje się Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach!

Arboretum podzielone jest na działy:
  • Dział flory polskiej - kolekcja drzew i krzewów liczą ok. 300 gatunków i odmian Jest to jedna z najpiękniejszych i najliczniejszych kolekcji drzew i krzewów gatunków rodzimych występujących w Polsce.
  • Część kolekcyjna - kolekcje drzew i krzewów liczą ponad 700 gatunków i odmian. Najbardziej licznie reprezentowane są: klony (ponad 30 gat.), irgi (29 gat.) oraz suchodrzewy i róże dziko rosnące. Bogate są kolekcje jałowców, świerków, jodeł, i innych gatunków iglastych.
  • Las naturalny - jest to najciekawszy przyrodniczo fragment wiekowego lasu naturalnego z drzewami pomnikowymi
 Więcej informacji o tym ciekawym miejscu można znaleźć na stronie internetowej ArboretumJak każde duże miasto Olsztyn posiada również swój mikroklimat. Z uwagi zagęszczenie zabudowy w centrum można tu zaobserwować tzw. efekt ciepłej wyspy. Nie jest on jednak tak widoczny jak np. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Ponadto zróżnicowanie terenu miasta, ilość terenów zielonych i zbiorników wodnych, a także jego położenie również wpływa na panujące tu temperatury.

Już wkrótce kolejne części cyklu! Serdecznie zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz