Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 17 marca 2015

Kilmat największych polskich miast i aglomeracji - Kielce

Dziś zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy stolicę znacznie starszych niż Tatry gór, Kielce. Serdecznie zapraszam do tego pięknego i ciekawego miasta!
Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Olsztyn oraz Białystok. Przed nami jeszcze artykuły o Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Rzeszowie oraz Toruniu i Bydgoszczy.

Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście pochodzą z serwisu internetowego www.wikipedia.pl Kielce położone są w północnej części Małopolski, w Górach Świętokrzyskich. Jego położenie geograficzne ma niebagatelny wpływ na pogodę panującą w tym urokliwym mieście. Miasto zamieszkuje obecnie prawie 200 000 mieszkańców.Jak głoszą legendy w niedalekiej odległości od Kielc, pośród wzgórz mieszkają kobiety latające na żerdziach z płotu. Spotykają się one na Łysej Górze, a przedstawicielka tej zbiorowości jest symbolem Kielc! Mowa oczywiście o czarownicach ;)


Wróćmy jednak do klimatu. W Kielcach przez większą część roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Zimą natomiast poza deszczami przynosi ciepłe powietrze znad Atlantyku. Jak już wspomniałem na klimat Kielc wpływ ma położenie geograficzne. Miasto położone jest na pagórkach na wysokości od ok 250 do aż ponad 400 metrów n.p.m. Docierające do Kielc powietrze kontynentalne latem przynosi upały. Zimą natomiast piękną pogodę, ale też spory mróz. Średnia roczna temperatura w Kielcach to 7,8 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -2,7 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18,1 stopnia C. Najbardziej mokrym miesiącem roku jest lipiec. Spada wtedy średnio prawie 89,5 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 30,0 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 918,4 mm. Można śmiało stwierdzić, że to jedna z najwyższych średnich opadów wśród miast wojewódzkich!


Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.

Jak do tej pory w omawianym okresie najniższą temperaturę zanotowano w Kielcach 08.01.1987 roku. Było to -33,9 stopnia C. Kilka lat później, 29 sierpnia 1992 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +36,2 stopnia C.

Wikipedia podaje również, że obrębie miasta ulokowane są pasma górskie: Kadzielniańskie i Dymińskie. Kielce przecina niewielka rzeka Silnica, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy. Na terenie miasta znajduje się szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon. Ponadto granice administracyjne miasta obejmują sporą część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Historycznie i kulturowo Kielce leżą w północnej Małopolsce, na Zimi Sandomierskiej. Charakterystyczną mową tego regionu jest tzw. gwara kielecka, którą posługują się mieszkańcy południowej i środkowej części regionu.
Pomimo tego, że Kielce są stosunkowo sporym miastem to jednak z uwagi na charakter zabudowy oraz położenie w terenie pagórkowatym praktycznie nie obserwuje się tu efektu tzw. ciepłej wyspy.

Już wkrótce kolejne części cyklu! W następnym artykule przeniesiemy się do Zielonej Góry! Serdecznie zapraszam do lektury!

4 komentarze:

 1. Nigdy nie byłam w Kielcach,a le chcę jechać :) Zapraszam Cię także do mojej Jeleniej Góry :) Pozdrawiam Andrzeju!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj serdecznie! Bardzo dziękuję za zaproszenie :) Miałem przyjemność spędzić wakacje 2013 roku w Karpaczu. Odwiedziłem wtedy również Jelenią Górę i część Kotliny :) O samym mieście pisałem tutaj: http://zimozielonyogrod.blogspot.com/2013/07/jelenia-gora-centrum-i-cieplice.html W kilku wcześniejszych i późniejszych postach opisałem również piękne okolice Jeleniej :) Mam nadzieję, że nie obrazisz się za kilka słów krytycznych odnośnie zieleni w mieści ;) Pozdrowienia :)

   Usuń
 2. Kielce znam i Góry Świętokrzyskie, często łaziłam po tych górach:)
  Andrzeju chyba zaistniała pomyłka, napisałeś: "Zimą natomiast poza deszczami przynosi do stolicy Podlasia ciepłe powietrze znad Atlantyku."
  Kielce nie są tą stolicą tylko Białystok. Ale może źle zinterpretowałam zdanie?
  Pozdrawiam wiosennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że to pomyłka :) Dziękuję za podpowiedź :) Pozdrowienia!

   Usuń