Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 6 lutego 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Poznań

Dziś zapraszam Państwa na kolejny cykl z serii "Klimat największych miast i aglomeracji w Polsce". Po Warszawie, Krakowie, Górnym Śląsku i Łodzi dziś czas na Poznań! Przed nami jeszcze Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Olsztyn, Białystok, Kielce, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski,  Opole, Rzeszów oraz w Toruń i Bydgoszcz.

Poznań zamieszkuje ok. 550 000 ludzi, a całą aglomerację ok. 1 000 000. Jest to piąte co do wielkości (liczba ludności) miasto w Polsce po Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. To również duży ośrodek akademicki, gdzie na różnych uczelniach studiuje ok. 130 000 osób. Na pewno tworzą one ciekawy "klimat". Nie o takim jednak "klimacie" będzie dziś mowa.


Miasto położone jest w dolinie Warty, ale poza tą główną rzeką jest tu szereg innych cieków oraz zbiorników wodnych. Do najbardziej znanego należy chyba sztuczne Jezioro Malta. Niewątpliwie mają one wpływ na klimat miasta. Wg stref USDA Poznań położony jest w strefie klimatycznej 7b i jest poza Dolnym Śląskiem, Ziemią Lubuską i Wybrzeżem jednym z najcieplejszych rejonów Polski.


W Poznaniu przez większą część roku dominują wpływy powietrza polarno-morskiego, pochodzącego znad Oceanu Atlantyckiego. Rzadziej pojawia się tu powietrze zwrotnikowe czy  polarno-kontynentalne, a jeszcze rzadziej arktyczne. A to oznacza, że nawet zimą rzadko kiedy spotkamy tu duże mrozy. Podobnie rzadko pada tu śnieg, a to dlatego, że miesiące zimowe należą do najsuchszych w roku. Zresztą w ogóle w Poznaniu pada mniej deszczu niż w innych miastach Polski, jedynie nieco ponad 500 mm rocznie! Średnia dla Polski to ok. 700 mm! Co ciekawe liczba dni z pokrywą śnieżną dobiega do 50 w roku, a średnia grubość pokrywy białego puchu to 5 cm, jednakże w ostatnich latach opady śniegu występują tu bardzo rzadko albo nie ma ich wcale.


Średnia roczna temperatura powietrza w mieście oscyluje w okolicy 8,5 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest syczeń ze średnią temperaturą ok. -1,9 C, a najcieplejszym lipiec - średnia dobowa to +18,2 C. Miesiącem, w którym odnotowuje się najwięcej opadów jest lipiec ze średnią ok. 82 mm. Najmniej opadów, bo jedynie ok. 22 mm występuje w lutym. Niestety różne źródła podają różne wartości opadów i temperatur, ale nie różnią się one zbyt wiele od siebie.


Jeśli chodzi o rekordy temperatur, jak do tej pory w okresie powojennym najwyższą temperaturę zanotowano w lipcu 1959 roku i wyniosła ona 38,2 C. Najniższą natomiast zmierzono w lutym 1956 roku oraz w styczniu 1985 roku, - 28,7 C!

Poznań może szczycić się jedną z największych w Polsce ilością godzin ze słońcem w roku!
Tak jak w innych dużych  miastach również w Poznaniu można mówić o zjawisku tzw. ciepłej wyspy. Panuje ono w ścisłym Centrum gdzie szczególnie wieczorami temperatury są tam nawet o kilka stopni wyższe niż na terenach zielonych czy na osiedlach położonych ponad dolnymi partiami doliny Warty.
Pisząc o Poznaniu nie można zapomnieć o jego walorach przyrodniczych, które można podziwiać m.in. w tutejszym ogrodzie botanicznym oraz w wielu miejskich parkach i zieleńcach. A jak traficie Państwo do Poznania to musicie koniecznie odwiedzić pobliskie arboretum w Kórniku! O tym pięknym i jakże wartościowym dla polskiej przyrody miejscu przeczytacie Państwo m.in. TUTAJ
Już wkrótce opublikuję kolejne artykuły przedstawiające klimat największych miast i aglomeracji miejskich w Polsce.
Serdecznie zapraszam do lektury!

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe informacje. U nas nadal biało a dziś wieje jakiś okropne, mroźne wietrzysko. Strach z domu wychodzić, dobrze że dziś piątek.
  Miłego weekendu Andrzejku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! U mnie właśnie zaczęło wiać, jest pochmurno i ponuro :( Oby do wiosny! Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Przeprowadzam się do Poznania! Skoro tam jest najwięcej słońca i zimą nie ma zimy, ja chcę tam mieszkać:)
  Tak w ogóle to rodzina mojego M jest z Poznania i zawsze chciał tam się przeprowadzić, ale jednak zostaliśmy tu na wschodzie, chociaż czasem żałujemy, bo mentalność tutaj mieszkających ludzi jest powalająca, koszmar!
  Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe informcaje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anno! Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Mi się marzy taki klimat jaki panuje na wybrzeżu Chorwacji :) Poznań ma też w miarę fajny klimat, jeszcze cieplej jest w okolicach Zielonej Góry no i w Międzyzdrojach czy Świnoujściu :) Pozdrowienia, miłego weekendu!

   Usuń