Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 26 lutego 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Lublin

Dziś zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy największe miasto w Polsce położone  po wschodniej stronie Wisły. Zapraszam do Lublina!

Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto i Szczecin. Przed nami jeszcze artykuły o  Olsztynie, Białymstoku, Kielcach, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Rzeszowie oraz Toruniu i Bydgoszczy.
Lublin położony jest na Wyżynie Lubelskiej, zaledwie kilkanaście kilometrów na południe od nizin środkowej Polski (i Niziny Środkowoeuropejskiej). Historycznie miasto należało do Małopolski. Lublin zamieszkuje obecnie prawie 350 000 mieszkańców, to prawie 3-krotnie więcej niż w 1939 roku! Do tej liczby należy jeszcze dodać ok. 80 000 studentów, którzy na ogół nie są zameldowani w mieście.


Przez Lublin przepływa rzeka Bystrzyca, która dzieli miasto na dwie odrębne krajobrazowo części. Prawobrzeżna część miasta ma rzeźbę bardziej płaską i urozmaiconą. Lewobrzeżna część  Lublina jest bardziej zróżnicowana krajobrazowo. Można to spotkać głębokie doliny i stare wąwozy lessowe. Podobnie Dunaj dzieli Budapeszt!

Do Lublina przez większą część roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Zimą natomiast poza deszczami przynosi do Lublina ciepłe powietrze znad Atlantyku. Z racji położenia geograficznego na tutejszy klimat ma jednak wpływ powietrze kontynentalne. Latem przynosi ono upały. Zimą piękną pogodę i spory mróz. Średnia roczna temperatura w Lublinie to 8 stopni C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -2,9 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18,2 stopni C. Lipiec to również najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio prawie 80,6 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to niecałe 29 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 573 mm.


Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.

Jak do tej pory w omawianym okresie najniższą temperaturę zanotowano w Lublinie 08.01.1987 roku. Było to -33,7 stopnia C. Kilka lat później, 29 sierpnia 1992 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +35,3 stopnia C.

W Lublinie działa Ogród botaniczny, który jest w strukturach organizacyjnych Uniwersytetu Marii Skłodowskie-Curie!


Pisząc o panującej tu pogodzie warto wspomnieć, że zdarza się iż do Lublina napływają polarne masy powietrza. Czasami też dociera tu powietrze zwrotnikowe, ale są to bardzo rzadko odnotowywane zjawiska. Najmroźniejsze dni panują tu wtedy, gdy nad miast spłynie zimne powietrze z głębi kontynentu euroazjatyckiego. W Lublinie dosyć długo trwa okres wegetacyjny, aż ok. 210 - 220 dni!


Jak każde duże miasto Lublin posiada również swój mikroklimat. Z uwagi na duże zagęszczenie budynków, masy kamienia, asfaltu i betonu powstaje tu tzw. efekt ciepłej wyspy. Nie jest on jednak tak widoczny jak np. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Ponadto zróżnicowanie terenu miasta i jego położenie również wpływa na panujące tu temperatury.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Wikipedia

Już wkrótce kolejne części cyklu! Serdecznie zapraszam do lektury!

7 komentarzy:

 1. Ja jeszcze nigdy nie byłam w Lublinie, koniecznie muszę się wybrać :) Dzięki za ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj serdecznie! W Lublinie byłem niestety tylko raz i to późną jesienią. To bardzo ładne miasto z dużą Starówką i sporą ilością zabytków. Są tam też fajne restauracje i knajpki :) Muszę koniecznie zwiedzić tamtejszy ogród botaniczny. Zdjęcie w poście niestety nie są mojego autorstwa, pochodzą z Wikipedii. Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Witaj Stasiu :) Co u Ciebie słychać? Czy udało Ci się kupić lupę? Może potrzebujesz pomocy? Pozdrowienia i serdeczności! Andrzej.

   Usuń
 3. Dziękuję Andrzeju. Wszystko się zgadza:) Ja mieszkam pod Lublinem, w kierunku Warszawy, jest zimniej niż w samym mieście. Trzy lata temu zamarzła nam (własna) oczyszczalnia ścieków, było -35 stopni C.:) Latem jest fajnie, cieplutko.
  Ale chętnie zamieszkałabym w poznańskim, tam są inni ludzie:) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anno :) Cieszę się, że moje teoretyczne dane zgadzają się z rzeczywistością :) Co do ludzi... bardziej odpowiada mi otwartość niż zaściankowość i ciemnota :) I to niezależnie od miejsca :) Ale coś chyba jest na rzeczy z tym podziałem Polski... Pozdrowienia :)

   Usuń