Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 14 lutego 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Trójmiasto

Dziś bohaterem cyklu postów, w którym od początku roku opisuję klimat największych polskich miast i aglomeracji będzie Trójmiasto. Wkrótce opiszę również warunki pogodowe panujące w  Szczecinie, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Kielcach, w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, w Opolu, Rzeszowie oraz w Toruniu i Bydgoszczy.

Pierwsze trzy zdjęcia pochodzą z serwisu Wikipedia. Ostatnie zdjęcie (araukaria) nadesłała mi Czytelniczka bloga!

Gdańsk - jedno z najstarszych polskich miast, Gdynia - jedno z najmłodszych polskich miast oraz Sopot - najbardziej elegancki polski kurort tworzą jednolitą strukturę miejską. Aglomerację, która odkąd pamiętam była ikoną otwartości, wolności i wielokulturowości. Pamiętam Trójmiasto za czasów komuny. Była to perełka, która lśniła tle szaro-burego i smutnego świata tamtych czasów.

Trójmiasto to jedna z większych polskich aglomeracji. Zamieszkuje tu ok. miliona osób. To również bardzo ciekawie położone miasta. Z jednej strony jest morze, z drugiej wzniesienia i lasy, które mają ogromny wpływ na klimat poszczególnych dzielnic. Nad brzegiem morza zimy są łagodniejsze niż w głębi lądu, mimo tego, że dzieli te miejsca raptem kilka - kilkanaście kilometrów. Latem natomiast nad morzem jest chłodniej, nawet o kilka stopni. Szczegóły znajdą Państwo w dalszej części posta.

Morze Bałtyckie (Zatoka Gdańska) mają ogromny wpływ na tutejszy klimat. Latem wieją tu wiatry zachodnie i północno-zachodnie. Zimą dominują wiatry wiejące od lądu. Niestety w okresie zimowym zdarzają się też wiatry sztormowe, które wieją znad morza i przynoszą do aglomeracji dużą dawkę wilgoci, przez co odczuwalna temperatura jest o wiele niższa od tej stwierdzonej na termometrze.


W dzielnicach nadmorskich w Trójmieście średnia roczna temperatura waha się w okolicach 8,7 stopni C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie 0,1 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18,2 stopni C. Lipiec to również najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio 71,5 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 24 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 545 mm. To mniej niż np. w Warszawie.

W ciągu ostatnich 30 lat najniższą temperaturę zanotowano 14 stycznia 1987 roku. Było to -31 stopni C. Takie temperatury są tu jednak obecnie niespotykane! Natomiast 10 sierpnia 1992 roku odnotowano tu najwyższą maksymalną temperaturę, aż +35,1 stopni C. To niby chłodniej niż we Wrocławiu czy Krakowie, ale wciąż bardzo gorąco! Co ciekawe w sąsiednim Helu najniższa odnotowana temperatura to -20 stopni.


Warto przy tym zaznaczyć, że zimą na wzgórzach otaczających od wschodu aglomerację trójmiejską może być nawet kilka stopni chłodniej niż nad brzegiem morza. latem sytuacja jest zgoła odmienna. Lotnisko w Rębiechowie może być znacznie cieplejsze niż gdańskie czy gdyńskie porty. Jednocześnie wilgotność powietrza będzie znacznie mniejsza na wschód od aglomeracji. Stąd też gdy nad morzem będzie duszno i trudno będzie wytrzymać +30 stopni to na wzgórzach +33 będą o wiele bardziej znośne. 

Pisząc o rekordach temperaturowych warto jeszcze wspomnieć, że Trójmiasto ma jedną z najniższych w Polsce rocznych amplitud temperatur. Oznacza to, że jest tu mniejsza niż w innych miastach różnica pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym dniem roku. Warto również odnotować, że w ciągu ostatnich 30 lat tylko 3-krotnie temperatura spadła tu poniżej -20 stopni. Takie uwarunkowania klimatyczne oraz duża wilgotność powietrza sprawiają, że na wybrzeżu można z powodzeniem uprawiać takie gatunki roślin jak aukuba japońska czy araukaria chilijska. Największy znany mi okaz w Polsce rośnie właśnie w okolicach Trójmiasta, a dokładnie we Władysławowie (na zdjęciu poniżej). 

Jak w większości dużych miast również w Trójmieście (szczególnie w Gdańsku)  z uwagi na duże zagęszczenie budynków, masy kamienia, asfaltu i betonu powstaje tzw. efekt wyspy. Jest to widoczne szczególnie w czasie letnich wieczorów, kiedy temperatura w centrum spada o wiele wolniej niż na przedmieściach.


A już wkrótce opiszę klimat Szczecina!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz