Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 19 lutego 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Szczecin

Dziś zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce.Tym razem odwiedzimy stolicę Pomorza Zachodniego - Szczecin.

Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław i Trójmiasto Przed nami jeszcze artykuły o  Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Kielcach, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Rzeszowie oraz Toruniu i Bydgoszczy.

Szczecin położony jest głównie w dolinie Odry, ale jego niektóre dzielnice leżą na Wzgórzach Bukowych, Wzniesieniu Szczecińskim czy Równinie Goleniowskiej. W linii prostej do Bałtyku jest stąd ok. 65 km. Jednakże duża ilość cieków i zbiorników wodnych w samym mieście i jego okolicach ma niebagatelny wpływ na klimat Szczecina.

Do Szczecina przez większą część roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Zimą natomiast poza deszczami przynosi do Szczecina ciepłe powietrze znad Atlantyku. Rzadziej dociera tu powietrze polarno-kontynentalne. Latem przynosi ono upały. Zimą piękną pogodę i mróz. Średnia roczna temperatura w Szczecinie to 9,1 stopnia C i jest to jedna z najwyższych średnich temperatur notowanych w większych polskich miastach. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie 0,2 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18,6 stopni C. Lipiec to również najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio prawie 70 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to niecałe 34 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 560 mm.


Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Jak do tej pory w okresie powojennym najniższą temperaturę zanotowano w Szczecinie 14.01.1987 roku. Było to -30 stopni C. Kilka lat później, 01 sierpnia 1994 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +37,8 stopni C.


Pisząc o panującej tu pogodzie warto wspomnieć, że zdarza się iż do Szczecina napływają polarne masy powietrza. Czasami też dociera tu powietrze zwrotnikowe, ale są to bardzo rzadko odnotowywane zjawiska. Najmroźniejsze dni panują tu wtedy, gdy nad miast spłynie zimne powietrze znad Skandynawii. Z uwagi na dużą ilość mas powietrza znad Atlantyku, niebo w mieście jest często przykryte chmurami. Nie zawsze jest to pełne zachmurzenie. Niestety zupełnie czyste niebo jest tu obserwowane jedynie przez ok. 30 dni w roku.


Jak każde duże miasto Szczecin posiada również swój mikroklimat. Z uwagi na duże zagęszczenie budynków, masy kamienia, asfaltu i betonu powstaje tu tzw. efekt ciepłej wyspy. Nie jest on jednak tak widoczny jak np. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Ponadto zróżnicowanie terenu miasta i jego położenie również wpływa na panujące tu temperatury. Warto podkreślić, że najniższy punkt miasta znajduje się na poziomie -0,1 m (niewielka depresja) natomiast najwyższy (Wielecka Góra) 131 m n.p.m. W mieście i jego okolicach jest dużo terenów zielonych i lasów. Dlatego też często w centrum Szczecina jest nawet kilka stopni cieplej niż na otaczających miasto wzgórzach.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Wikipedia

Ostatnie zdjęcie prezentujące siedzibą szczecińskiej filharmonii jest autorstwa Pana Piotra Krajewskiego.


Już wkrótce kolejne części cyklu! Serdecznie zapraszam do lektury!

5 komentarzy:

 1. :)))) ... Szczecin oj tak ma swój specyficzny klimat ...... szczególnie centrum ;) kiedyś nasze " okno na świat ",miasto tętniące życiem,
  dzisiaj ? .... na dni morza lub zlot żaglowców . Andrzeju, ale nie masz fotki najnowszej budowli Szczecina ... troche kontrowersyjnej jako budynek i na którą Szczecin dłuuuuuuuuuuugo czekał :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Jagodo! Przepraszam ,ale nie wiem o jaki budynek chodzi :( Fotki pościągałem z Wikipedii, bo już od wielu lat nie byłem w Szczecinie :( Ale jakby coś to podeślij mi na info@zimozielonyogrod.pl Uzupełnię wpis na blogu :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Andrzejku ... Filharmonia ! / fotki znajdziesz w necie /... widziałam ją w trakcie budowy .jeszcze nie byłam w srodku - ponoć pięknie i każdy się zachwyca .... natomiast widok zewnętrzny ... no cóż zdania są mocno podzielone jak również co do faktu że to niestety nie nasi polscy architekci projektowali .

  OdpowiedzUsuń