Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 5 grudnia 2012

Wiewiórka w ogrodzie

Wielokrotnie już pisałem o gościach w moim ogrodzie. Wśród nich są wiewiórki. To tak piękne i wdzięczne stworzenia, że nie mogę sobie pozwolić na nie pokazanie jeszcze kilku zdjęć. Te akurat zrobiłem parę dni temu. Wiewióra dorwała orzecha z karmnika i uciekła na budkę lęgową żeby go spożyć.

 
Tak jak pisałem w innych postach wiewiórka pospolita jest gryzoniem żyjącym w naturze w całej Europie i Azji. Może osiągać nawet 25 cm długości (bez ogonka, który może mieć nawet kolejne 20 cm) i wagę do 300 gramów. Polskie wiewiórki są rude. Jedynie te, które żyją w górach mają ciemniejsze futerko, są brązowe. Na zimę futro wszystkich wiewiórek zmienia się na lekko popielate.
UWAGA! Wiewiórki w Polsce podlegają całkowitej ochronie. W niektórych krajach Europy Zachodniej wiewiórki pospolite wypierane są przez wiewiórki szare (pochodzące z Ameryki Północnej). Roznoszą one śmiertelny dla naszych wiewiórek wirus!
 
 
Prawda, że jest urocza!

A już wkrótce napisze więcej o dokarmianiu zwierząt zimą! Nie każdy pokarm jest dobry dla ptaków czy wiewiórek. Resztki naszego pożywienia czasami mogą im nawet poważnie zaszkodzić. jak je karmić, kiedy i czym? O tym już wkrótce na moim blogu. Zapraszam do lektury!

2 komentarze:

  1. Wiewiórki są rewelacyjne. W Parku Śląskim jest ich sporo. Ostatnio na jednym spacerku naliczyłem z 15 spokojnie :-)

    OdpowiedzUsuń