Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 12 grudnia 2012

Ogród Botaniczny we Wrocławiu jesienią 2

Ponad miesiąc temu, na początku listopada odwiedziłem po raz drugi Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. 10 listopada przedstawiłem pierwszą część fotorelacji ze spaceru po ogrodzie. Dziś nadeszła pora na przedstawienie części drugiej, ale wcale nie ostatniej! Jak Państwo wiecie jestem ogromnym fanem liściastych roślin zimozielonych oraz roślin egzotycznych, które mogą rosnąć w naszym klimacie. Teraz, gdy opadły wszystkie liście z drzew liściaste rośliny zimozielone prezentują się bardzo pięknie. Właściwie dopiero teraz je widać. Wcześniej niczym się nie odróżniały od innych roślin gubiących liście na zimę. Dzięki nim nasze ogrody pozostają zielone, są bardziej żywe i kolorowe niż te, w których nie ma żadnych roślin zimozielonych. Ale przejdźmy do rzeczy!

Pierwsze zdjęcie przedstawia Trzmielinę pnąca Interbowl. Ma ona dosyć duże, podłużne liście. Są one koloru zielonego z żółtą plamką u nasady liścia, niekiedy przechodzącą aż do jego czubka. krzew ten lubi miejsca cieniste i półcieniste. Dobrze będzie rósł w słońcu, pod warunkiem, że nie będzie narażony na ostre wczesnowiosenne słońce. Ta odmiana trzmieliny osiąga spore rozmiary, nawet do 2-3 metrów wysokości.


Na kolejnym zdjęciu widnieje krzew, który w centralnych rejonach Polski wymaga starannego zabezpieczenia na zimę. nie mam go jeszcze w ogrodzie, ale pewnie w przyszłym roku będzie to jeden z moich nowych nabytków. Oliwnik kłujący jest bardzo ozdobnym krzewem. Jeśli jednak w domu są małe dzieci to należy je trzymać z daleka od tej rośliny, gdyż mogą się nim dotkliwie pokłuć.


W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego rośnie sporo okazów ostrokrzewów. Poniżej jedna z odmian, a mianowicie ostrokrzew meserveae "Blue boy". Krzew ten doskonale znosi cięcie i może być używany jako roślina żywopłotowa. bez większych problemów wytrzymuje nasze warunki klimatyczne.


Kolejna roślina może być używana na niskie żywopłoty lub jako roślina okrywowa lub obwódkowa. o trzmielina pnąca Silver Queen. Preferuje ona półcień, ale równie dobrze radzi sobie w pełnym słońcu, potrzebuje wtedy jedynie więcej wody. Równie dobrze rośnie również w cieniu, ale wtedy gorzej się wybarwia.


Na mojej drodze i na drodze mojego aparatu stanął kolejny ostrokrzew. Tym razem jest to odmiana Golden King. W środkowej Polsce wymaga on starannego zabezpieczenia na zimę. Podobnie jak inne liściaste rośliny zimozielone ostrokrzew ten należy porządnie podlać przed nadejściem mrozów. Zabezpieczamy go agrowłókniną, a dolne łodygi kopczykujemy!


Ostatnią prezentowaną dziś rośliną będzie juka karolińska (nitkowata). Ten egzotyczny krzew doskonale radzi sobie w naszym klimacie. nie wymaga żadnego osłaniania na zimę. W dobrych warunkach juka w czerwcu powinna zakwitnąć. Ma dzwonkowate kwiaty zebrane w wiechę na szczycie prawie 2 metrowej wysokości łodygi kwiatowej. Po zakwitnięcie krzew główny obumiera ale natychmiast wyrastają obok niego młode rośliny (z tego samego kłącza). Dzięki temu po kilku latach mamy dużą zimozieloną kępę.


A już niedługo zapraszam na kolejną odsłonę spaceru po jesiennym Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz