Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 30 grudnia 2012

Bruksela - zimozielone miasto 3

Za oknem piękne słońce, a słupek rtęci w termometrze dochodzi do +7 stopni. Pogoda sprzyja spacerom czy nawet jeździe na rowerze. ja również zapraszam Państwa na spacer, a w zasadzie na 3 już wizytę w nieformalnej stolicy Unii Europejskiej - Brukseli. Dzięki łagodnym zimom, które Belgia, podobnie jak cała zachodnia Europa zawdzięcza Prądowi Zatokowemu (Golfsztrom - Gulfstream) mogą tu rosnąć rośliny egzotyczne oraz przepiękne liściaste rośliny zimozielone. Część z nich rośnie również w Polsce, ale z uwagi na klimat są one mniejsze bądź wymagają osłaniania na zimę.

Nasz foto spacer rozpoczniemy od wspaniałego okazu laurowiśni wschodniej Novita. W naszym klimacie niestety ta odmiana przemarza. Na wiosnę odrasta od korzeni, ale nie możemy się spodziewać, że osiągnie takie rozmiary jak ta poniżej, No chyba, że specjalnie ją zabezpieczymy. O historii moich laurowiśni Novita przeczytacie Państwo w starszych postach.


Łagodny i dosyć wilgotny klimat powodują, że rośliny, które w Polsce są niewielkie, w Belgii osiągają znaczne rozmiary. Poniżej dwie odmiany ostrokrzewów. Jak widać na zdjęciu krzewy są gęste, wysokie i mocno rozgałęzione.


W pobliżu Placu Schumana znajduje się Centrum Muzułmańskie wraz meczetem. Wokół niego rosnie wiele roślin egzotycznych, w tym różne palmy oraz figowiec zwyczajny.


Palmy można spotkać w Brukseli również w innych miejscach miasta. Pisałem już o terenie dawnego ogrodu botanicznego. Dziś zdjęcie z innego miejsca, niezbyt oddalonego od Komisji Europejskiej i Rady UE.


Na końcu jednej z linii tramwajowych przy parku leśnym rosną wspaniałe araukarie chilijskie (Araucaria araucana). Z uwagi na istnienie gatunku od tysięcy lat nazywana jest ona żyjącą skamieliną. Pochodzi z Ameryki Południowej (Chile) i jest najbardziej mrozoodporną odmianą araukarii. Różne źródła podają, że wytrzymuje ona spadki temperatur do -20 stopni. 


Przy jednym z kościołów znajduje się przepiękny skwerek, gdzie rosną ostrokrzewy, bluszcze, i laurowiśnie. mała architektura znakomicie współgra z roślinnością. Pergole, murki i rzeźby pięknie komponują się z liściastymi roślinami zimozielonymi. 


Na zakończenie spaceru jeszcze jedno zdjęcie. Ta wspaniała roślina to magnolia grandiflora. Ta zimozielona odmiana magnolii kwitnie latem, ma wielkie białe kwiaty, których średnica dochodzi do 30 cm. Wczoraj znalazłem w necie zdjęcia jednej z odmian tej magnolii rosnącej w gruncie w Polsce. Będę starał się zdobyć jej sadzonkę i posadzić na próbę wiosną w moim ogrodzie.


A już wkrótce zapraszam do foto spacerów po innych miastach europejskich. Na bieżąco będę również pisać o zmianach zachodzących w moim ogrodzie.

Serdecznie zapraszam do lektury!

4 komentarze:

 1. Te Araukarie wyglądają wspaniale, moja znajoma mieszka w Holandii i tam też spotyka jej okazy i to bardzo wielkie jakich na próżno można szukać w Polsce. Masz może jeszcze jakieś jej zdjęcia???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, mam sporo zdjęć araukarii, część nawet z mojego ogrodu. moja niestety była za płytko posadzona i korzonki jej przemarzły no i zdechła :( Ale chyba kupię nową na wiosnę :)

   Usuń
 2. No to super mam nadzieje że ją kiedyś przedstawisz na blogu :-) Ja widuje malutkie egzemplarze ale te starsze to jest coś pokrój jak sosna troszeczkę mają, na początku stożek a potem łysy pień i wicher na górze hehehe
  Szczęśliwego Nowego Roku - 2013!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, na pewno umieszczę na blogu zdjęcia Araukarii. To będzie jeden z pierwszych postów w Nowym Roku. Wszystkiego dobrego w 2013!

   Usuń