Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 18 czerwca 2014

Ogród botaniczny UW - 15.06.2014 - część 2

W Ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego królują obecnie wspaniale kwitnące róże. Tym wspaniałym kwiatom warto poświęcić oddzielny post. Poza różami kwitną również inne kwiaty i w Ogrodzie przy Alejach Ujazdowskich robi się coraz bardziej kolorowo. Widać, że w przyrodzie mimo, że w kalendarzu jeszcze wiosna, króluje już lato. 

Dziś jednak nie będę pisał o kwiatach. Zapraszam do obejrzenia zdjęć niektórych liściastych roślin zimozielonych rosnących w OB UW. Specjalnie pominąłem takie okazy jak różaneczniki czy bluszcze kolchidzkie, gdyż te pierwsze już przekwitły, a te drugie opisałem w poście z 16 czerwca 2014.

Na początek spaceru barwinek większy. W moim ogrodzie rośnie odmiana Variegata tu jednak widać roślinę odmiany podstawowej. Muszę koniecznie nabyć tę ogrodową piękność.


Poniżej barwinek pospolity. Ta popularna krzewinka rośnie wielu polskich ogrodach i parkach.


To również barwinek pospolity, z tym, że jest to odmiana Ilumination. Bardzo podobają mi się te żółto-zielone listki.


Spośród roślin o pstrych liściach zdecydowanie wyróżnia się bluszcz pospolity Profesor Seneta. Jest to odmiana wyselekcjonowana w Polsce! Ma dosyć duże marmurkowe liście. Są one na ogół pięcioklapowe i osiągają rozmiary od 8 do 12 cm. Może rosnąć w półcieniu oraz w miejscach nasłonecznionych. W tym drugim przypadku potrzebuje więcej wody, a wczesną wiosną może przemarzać. Jest to spowodowane dużą amplitudą temperatur. pomimo mrozu, wczesnowiosenne słońce podwyższa ogrzewa na krótko liście podnosząc ich temperaturę. Roślina zbyt szybko się nagrzewa i gwałtownie schładza. Słońce powoduje również zwiększenie parowania wody i rośliny usychają.
 

Kolejny bluszcz to odmiana krzewiasta. Roślinki te posadzono niedawno. Są jeszcze małe, ale za kilka lat powinny osiągnąć ponad 120 cm wysokości.


Poniżej wspaniała trzmielina Fortunea. Jest to odmiana płożąca. Nadaje się do sadzenia w cieniu gdzie świetnie zadarni miejsca, w których z powody braku światła słonecznego nie chce rosnąć trawa.


A to już ostrokrzew kolczasty. Ten krzew też posadzono niedawno i jeszcze jest malutki. W innym miejscu ogrodu rośnie znacznie starszy i większy okaz. Niestety jest trochę zniszczony. 


 Juki Filamentosy już szykują się do kwitnienia.


W Ogrodzie poza różanecznikami rosną inne spore okazy liściastych roślin zimozielonych. Należą do nich pieris japoński...


... oraz kalina sztywnolistna. Ta akurat z powodu obecności innych krzewów i drzew rozrosła się tylko w jedną stronę. Ale i tak jest piękna.

A już wkrótce zapraszam do obejrzenia ogrodowych rewolucji w Zimozielonym ogrodzie! W weekend uchylę rąbka tajemnicy i opiszę co się kryje za rewolucjami!

Serdecznie zapraszam do lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Barwinek Ilumination, coś pięknego. Listki wyglądają jak łezki i mają piękny kolor.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, to bardzo ciekawa, piękna i jednocześnie mało znana odmiana. Gorąco polecam posadzenie tej krzewinki, nie jest zbyt wymagająca co do gleby :) Pozdrowienia i serdeczności!

      Usuń