Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 15 czerwca 2014

Ogród botaniczny UW - 15.06.2014 - część 1

Pogoda niezbyt dziś sprzyjała spacerom czy zwiedzaniu. Jednak mimo niskiej temperatury (18 stopni C) wybrałem się do Ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który położony jest w samym centrum Warszawy przy Alejach Ujazdowskich. W tym urokliwym miejscu rośnie mnóstwo ciekawych i rzadko spotykanych roślin. Zapraszam na pierwszą część zdjęć z mojej dzisiejszej wizyty.

Niedaleko wejścia do ogrodu przy Pl. na Rozdrożu kwitną piękne i kolorowe begonie.W samym ogrodzie spotkać można np. wspaniałe okazy bluszczu kolchidzkiego.


W niektórych miejscach bluszcz ten pnie się po drzewach.


Poniżej wspaniały i dorodny jesion, a na nim bluszcz kolchidzki. Drzewo to jest jednym z wielu pomników przyrody, które znaleźć można w Ogrodzie botanicznym UW.


A to już kasztan jadalny. Rośnie tu kilka drzew tej odmiany.
 


A teraz kolejny pomnik przyrody. W Ogrodzie botanicznym UW rośnie jeden z najstarszych na terenie Polski okazów miłorzębu dwuklapowego. W obecnym miejscu ogród zaczął działać w 1818 roku. Wiele z drzew, które dziś są pomnikami przyrody sadził założyciel i pierwszy dyrektor Ogrodu Michał Szubert. Co ciekawe wizerunek liścia tego drzewa jest symbolem Ogrodu botanicznego UW!


Poniżej widać czubki miłorzębu. Przed nim rośnie dereń jadalny, również bardzo stary okaz drzewka!


Oczy zwiedzających przyciąga również piękna i olbrzymia katalpa.


A na zakończenie pierwszej części spaceru po Ogrodzie piękny dywan z runianki japońskiej. Ta zadarniająca roślinka świetnie toleruje cień i można ją sadzić tam, gdzie trawa nie chce rosnąć z powodu braku światła słonecznego.


A już wkrótce pokażę Państwu kolejne zdjęcia z Ogrodu!

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Witaj! Tak, to cudowna roślinka. Polecam też odmianę Variegata. Jest przepiękna! Pozdrowienia, miłego tygodnia!

   Usuń
 2. Śliczne zdjęcia. Uwielbiam takie stare, ogromne okazy drzew. Są dostojne i zachwycające. I te kwiatowe dywany - cudo!
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za miłe słowa! Ja też bardzo lubię takie stare drzewa. Fascynuje mnie ich wielkość i dostojność! Pozdrowienia! Miłego tygodnia Ewuniu! No i jeszcze raz gratuluję wnusi :)

   Usuń
 3. Świetne fotki szczególnie Kasztan mi się podoba :-) Ma masę kwiatów! A jak tam znalazłeś ten o pstrych liściach :-) ?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Krzysiu! Dzięki za miły komentarz. Kasztany jadalne faktycznie mają w tym roku mnóstwo kwiatów! Tego pstrego nie znalazłem, ale pewnie dlatego, że w weekend w Ogrodzie była wystawa kaktusów i część terenu przy szklarniach (a tam chyba rośnie to cudo) była niedostępna. Poszukam go następnym razem :) Pozdrowienia!

   Usuń
 4. Lubię to miejsce, jest piękne, można w nim nacieszyć oczy ale i zregenerować siły , miesiąc wcześniej przywitała nas alejka złotokapów wyglądały cudownie,
  a jak się udała wystawa kaktusów, mam nadzieję że było do zobaczenia coś więcej niż stała ekspozycja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystawa była dosyć ciekawa, ja jednak najbardziej ucieszyłem się z dwóch odmian opuncji, które kupiłem za śmieszne wręcz pieniądze. Obie są kaktusami mrozoodpornymi i mogą spokojnie rosnąć w ogrodzie :) Już je posadziłem, wkrótce będzie relacja ze zmian w ogrodzie (w kąciku egzotycznym) :) Pozdrowionka!

   Usuń