Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 20 kwietnia 2013

Wiosenna pielęgnacja i renowacja trawnika

Trawnik jest bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem ogrodu. Jego piękno ma zasadniczy wpływ na urodę całego ogrodu. Długa tegoroczna zima miała bardzo negatywny wpływ na nasze trawniki. Marcowe opady śniegu i długo zalegająca jego mokra i ciężka pokrywa przygniotła trawę i spowodowała pożółknięcie murawy. Dlatego też bardzo ważna jest wiosenna jej pielęgnacja. Trawnik należy porządnie przegrabić, a następnie poddać go zabiegowi wertykulacji. Dzięki temu usuniemy martwe części trawnika oraz mech.


Kolejnym zabiegiem jest aeracja czyli napowietrzanie trawnika. Dzięki nakłuciu powierzchni na głębokość ok. 5 cm do korzeni traw dojdzie więcej powietrza, co ma zbawienny wpływ na trawnik. 

Równie ważne jest dosianie trawy w miejscach gdzie są jej znaczne ubytki. W tym roku sam przygotowałem mieszankę nasion traw. Ponieważ większa część trawnika w moim ogrodzie jest zacieniona użyłem mieszanki traw parkowych oraz mieszanki regeneracyjnej.


Kwiecień to czas odradzania się trawnika po zimie. Kiedy już trawa jest napowietrzona i pięknie się zieleni możemy przystąpić do pierwszego koszenia. Pamiętajmy również o zastosowaniu nawozu do trawnika. Wiosną rozsypujemy nawóz z dużą zawartością azotu. Dzięki niemu trawa będzie szybciej rosnąć i pięknie się zazieleni soczystymi świeżym kolorem.

Więcej informacji o pielęgnacji trawnika znajdą Państwo na mojej stronie internetowej w zakładce "Trawnik". Znajdziecie ją pod adresem www.zimozielonyogrod.pl

Zapraszam do lektury. Miłego weekendu!

4 komentarze:

 1. Jaki piękny trawnik! Widać, że zadbany i wypielęgnowany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Dziękuję za komentarz i za miłe słowa :) Tak mój trawnik wyglądał w zeszłym roku. Mam nadzieję, że moje zabiegi pielęgnacyjne spowodują, że w tym roku będzie za jakiś czas wyglądać podobnie. Pozdrowienia. Andrzej.

   Usuń
 2. Trawnik wygląda super widać że sporo włożonej pracy, :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, tak było w zeszłym roku :) Teraz czekam aż znów się pięknie zazieleni. Pozdrowienia!

   Usuń