Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 7 kwietnia 2013

Idzie wiosna

Idzie wiosna! Dziś w południe temperatura przekroczyła w cieniu +8 stopni. Świeci piękne słońce, ptaki śpiewają, a śnieg w oczach topnieje. Czas zacząć prawdziwe przygotowania do prac ogrodowych. Jak już Państwo wiecie moje hobby stało się teraz moją pracą. Co prawda z uwagi na pogodę nie mam jeszcze żadnych zleceń, ale liczę na to, że będę się już niedługo mógł podzielić moim ponad 7 letnim doświadczeniem w ogrodnictwie ozdobnym z innymi. I chociaż nie mam wykształcenia w tym kierunku to przez te lata nauczyłem się wiele. Szczególnie ostatni rok pozwolił mi na znaczne poszerzenie wiedzy o krzewach ozdobnych. Oczywiście część z nich to liściaste krzewy zimozielone.
 
 
Na powyższym zdjęciu widać jeden z moich różaneczników. Tak kwitł na początku maja 2011 roku. Żeby jednak rośliny rosły, kwitły i przynosiły nam tym samym radość potrzebna jest wiedza dotycząca tego gdzie można je posadzić, w jakiej glebie, jak je nawozić, podlewać czy przycinać. nie mając tej wiedzy możemy zrobić więcej szkód roślinie i w efekcie ją stracić.
 
 
Musimy wiedzieć jak postępować w przypadku, gdy krzew zachoruje. Czasami leczenie krzewów trwa nawet kilka lat. Ale warto to robić, bo potem na pewno odpłacą się nam pięknym wyglądem. Równie ważne jest właściwe założenie i pielęgnowanie trawnika. W niektórych miejscach trawa nie będzie chciała w ogóle rosnąc lub będzie rosła słabo. Wtedy warto zastanowić się nad roślinami okrywowymi, które będą zielone cały rok i wytrzymają te trudne warunki, których nie wytrzyma trawa.
 
 
Oczka wodne czy altanki lub pergole również dodadzą naszemu ogrodowi uroku. Jednak tylko wtedy gdy będą właściwie rozplanowane i zbudowane. W innym przypadku wprowadzą tylko chaos w ogrodzie i stworzą wrażenie bałaganu.
 
Wiele porad znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl Również na blogu będę na bieżąco opisywał moje zwycięstwa i porażki w ogrodzie. Na pewno znajdą się tu również relacje z codziennych prac w moim ogrodzie.
 
Zapraszam do lektury bloga i strony internetowej!

2 komentarze:

  1. Masz rację Andrzejku, sama miłość do roślin nie wystarczy. Ale masz piękny trawnik!!! U mnie to raczej zielona łąka. Jestem bardzo ciekawa czy azalie i rododendrony zakwitną w tym roku w maju? Wszystko jest bardzo opóźnione. Całą zimę czekam na ten spektakl. U nas jeszcze śniegu całe tony. Nie wiem kiedy to się stopi? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu! Trawnik sam zakładałem, niestety mam sporo cienia w ogrodzie i muszę o niego bardzo dbać, żeby ładnie wyglądał. Śnieg powoli u nas znika, ale boję się wyglądu trawy po zimie. mam nadzieję, że szybko odrośnie. Myślę, że rośliny szybko nadrobią stracony czas i w maju zarówno różaneczniki jak i azalie będą cieszyć nasze oczy swoimi pięknymi kolorowymi kwiatami. Na pewno napisze o tym na blogu! Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń