Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 26 kwietnia 2013

Przyrosty roślin - przyroda nadrabia zaległości

Wiosna w tym roku jest wyjątkowo opóźniona. Jednakże równie wyjątkowo szybko nadrabia swoje zaległości. Dziś po 14.00 temperatura w cieniu podskoczyła do 29 stopni C! To już chyba lato! W mojej okolicy brakuje trochę deszczu, który przyspieszyłby opóźnioną wegetację. Regularnie podlewam więc krzewy w ogrodzie. Odwdzięczają mi się młodymi przyrostami i pięknem wielu odcienie zieleni. 

Dziś dokładnie obejrzałem mój klon palmowy. Na zimę zabezpieczyłem korzenie i malutki pień kopczykiem z kory sosnowej. Nie osłaniałem całej rośliny agrowłókniną gdyż chciałem sprawdzić jak przeżyje zimę. Okazuje się, ze długi okres chłodów nie miał wpływu na mój klonik. Krzew ma już duże i nabrzmiałe pąki.


Wspaniałe przyrosty ma trzmielina pnąca. W tym roku dosyć mocno ją przyciąłem. Moim celem jest stworzenie zimozielonego dywany na skarpach przy wejściu do domu. A przycięcie krzewów sprzyja ich rozrostowi.


Niedawno zakupiona skimia japońska zaczyna właśnie kwitnąć. To już trzeci krzew tego gatunku w moim ogrodzie. Pozostałe dwa bez problemów przeżyły zimę, jednakże zmuszony byłem u jednego z nich obciąć pąki kwiatowe, gdyż częściowo obeschły. Pąki zawiązały się już w listopadzie i najprawdopodobniej zostały uszkodzone przez mróz i śnieg.


Ogród budzi się ze snu zimowego. Robi się zielono i pięknie. I oby to trwało jak najdłużej.

4 komentarze:

 1. Zaczęło się podlewanie? My też wczoraj puściliśmy już wodę na ogród, jest coraz bardziej sucho. Po pierwszym prysznicu ogród nabrał zupełnie innego koloru. Dzisiaj jest trochę pochmurnie, może w końcu spadnie deszczyk? Moje trzmielinki też pięknie odbijają. Mam kilka odmian ale najbardziej lubię żółtą, jest taka wesoła. Ładnie zaczyna kwitnąć Twoja skimia. Nie znam tej rośliny więc z przyjemnością będę podglądać. Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas niestety jest bardzo sucho :( Może jutro trochę popada :) Uwielbiam trzmieliny i mam też kilka ich odmian. Część opisałem na stronie internetowej, a część na blogu. Muszę zrobić z tym porządek :) Miłego weekendu. Pozdrowienia i serdeczności. PS. Nie mogę się naparzeć na tą śliczną kartkę:)

   Usuń
 2. Z pewnością każdego roku Twój ogród wygląda prześlicznie :) Ja staram się stworzyć namiastkę takiego ogrodu na moim balkonie, umieszczając kwiaty. Życzę powodzenia, pozdrawiam wiosennie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Bardzo dziękuję za komentarz! Kwiaty na balkonie to wspaniała rzecz! Zapraszam do codziennej lektury bloga. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.

   Usuń