Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 1 lipca 2012

Podlewanie

Temperatura rośnie w tempie iście ekspresowym. Słońce szybko wysusza glebę, dlatego bardzo ważne jest w tym okresie podlewanie trawnika, krzewów, drzewek i kwiatów.

Jeśli przez jakiś czas nie pada deszcz i i zauważymy wysychanie podłoża w doniczkach należy szybko interweniować z konewką w ręku. Kwiaty na balkonie czy tarasie podlewamy regularnie, używając specjalnie przeznaczonych do nich nawozów. Oczywiście jeśli pada deszcz to wtedy nie podlewamy kwiatów i usuwamy nadmiar wody z podstawek, tak żeby nie dopuścić do gnicia korzeni. W słoneczne i gorące dni kwiatki lepiej podlać rano i wieczorem, uważając przy tym żeby nie zmoczyć liści, które promienie słoneczne mogą szybko zniszczyć. Wieczorami możemy natomiast delikatnie opryskać całą roślinę, uważając przy tym, żeby woda nie była zbyt zimna. Pamiętajmy jednak, że niektóre rośliny nie lubią zraszania liści.


Rośliny ogrodowe również podlewamy regularnie, wtedy oczywiście kiedy nie ma zbyt wielu opadów atmosferycznych.

UWAGA!!! Rośliny rosnące pod koronami drzew (szczególnie liściastych) powinny być podlewane częściej. Po pierwsze dlatego, że system korzeniowy drzew pobiera dużo wody z podłoża i może jej nie starczyć dla krzewów, a po drugie dlatego, że padający przez krótki czas deszcz nie zawsze przedostanie się przez gęste korony drzew i często jedynie niewielka część wody deszczowej trafia w tych miejscach do podłoża.


Krzewy i drzewka najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. W miejscach gdzie jest dużo cienia możemy podlewać krzewy przez cały dzień. Co jakiś czas również krzewy i drzewka wymagają nawożenia. Jeśli rozsypujemy nawóz doglebowy to rośliny należ od razu obficie podlać, aby nawóz rozpuścił się w glebie i rozpoczął swoje działanie. 


Również trawnik wymaga sporej dawki wilgoci. Jeśli przez trzy - cztery dni nie pada deszcz to musimy naszą trawę podlać, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci żółknięcia źdźbeł trawy. Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest bardzo wczesny poranek (ok. 5 -6 rano). Jest to jednak wyjście dla ludzi lubiących bardzo rano wstawać i do tego nie pracujących. Wyjściem z tej sytuacji jest montaż automatycznego systemu podlewania, który włączy się o zaprogramowanej przez nas porze. Jeśli jednak nie mamy takowego (ja nie mam), to trawnik należy podlewać późnym popołudniem lub wieczorem. I tu znów ważna jest zasada słońca. Miejsca, gdzie jest więcej cienia podlewać można o każdej porze dnia. Również w dni pochmurne możemy podlewać trawę cały dzień. Podobnie jak w przypadku krzewów, po rozsianiu nawozu do trawników, murawę należy bardzo obficie podlać.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz