9 marca 2012 roku na moim blogu zimozielonyogrod.blogspot.com opublikowałem post dotyczący budowy ścieżek w moim ogrodzie. Znajdziecie tam Państwo mnóstwo informacji o moich doświadczeniach w tym zakresie.
Dziś chciałbym napisać kilka słów o projektowaniu ścieżek, doborze materiałów oraz innych elementach małej architektury, towarzyszących ścieżkom.
Najładniej wyglądają ścieżki, które są lekko kręte, prowadzące po łukach do różnych miejsc w ogrodzie i do wejścia do domu i posesji. Pamiętajmy jednak, żeby nie wydłużały one zbytnio dystansu do tych miejsc. Zarówno kształt ścieżek, ich przebieg, długość oraz materiały z jakich będą wykonane powinny być dopasowane do całej reszty ogrodu i otoczenia. Ważna jest również ich późniejsza częstotliwość użytkowania. Oczywiście w prywatnych ogrodach najładniej wyglądają materiały naturalne czyli kamień i drewno. Jeśli chodzi o przebieg ścieżek, materiały, i ogólnie kształt i wygląd ogrodu to sporo może nam pomóc starożytna chińska sztuka planowania przestrzeni Feng Shui.
W moim ogrodzie początkowo pojawiły się ścieżki z drewnianych klocków tzw. okrąglaków. Decydując się na drewno należy je bardzo dobrze zaimpregnować (najlepiej w długotrwałej kąpieli w impregnacie) oraz zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Jakie są skutki zaniedbać w tym zakresie możecie Państwo przeczytać we wspomnianym poście na moim blogu.
W ubiegłym roku wymieniłem materiał, z którego zrobione były ścieżki. W miejsce drewnianych klocków pojawił się szary granit.Kamień ten idealnie pasuje do otoczenia. jest poza tym łatwy w utrzymaniu. No i wygląda przepięknie. Z tego samego materiału powstały murki oporowe przy skarpach koło schodów do domu, oraz murki przy furtce. Reszta kostki granitowej posłużyła mi do wybudowania obrzeży trawnika, dzięki którym kora sosnowa wysypana tam, gdzie nie ma trawy nie dostaje się na trawnik. Ponadto linia rozgraniczająca te miejsca nadaje ogrodowi lekko futurystycznego i trochę geometrycznego i uporządkowanego wyglądu.
Projektując ścieżki w ogrodzie warto również od razu zaprojektować inne elementy małej architektury, takie jak właśnie murki, ścianki czy chociażby oświetlenie ogrodu i ścieżek. Ja niestety nie zaprojektowałem ani oświetlenia ani doprowadzenia prądu do oczka wodnego czy choinki (na lampki bożonarodzeniowe). Dlatego w tym roku będzie mnie czekać znowu mały bałagan w ogrodzie w postaci rozbierania części chodników aby położyć okablowanie do lamp ogrodowych, oczka wodnego i choinki oraz dzwonka przy furtce.
Już wkrótce napiszę kolejne parę słów o oczku wodnym, które jest bardzo ważnym
elementem mojego ogrodu. Tymczasem zapraszam Państwa do komentowania
moich wpisów. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące mojego
ogrodu to bardzo chętnie na nie odpowiem. Uprzejmie proszę o przesyłanie
korespondencji mailem na adres: zimozielonyogrod@gmail.com
Świetny blog, zapraszam do mnie na www.naszekwiatki.blogspot.com
OdpowiedzUsuńoraz na stronę z kosmetykami MARIZA www.e-mariza.pl
Pozdrawiam
Mateusz
Witaj! Dziękuję za miłe słowa, na pewno będę regularnie odwiedzać Twojego bloga i stronę. Zapraszam również na moją stronę internetową www.zimozielonyogrod.pl Pozdrawiam serdecznie. Andrzej Zawadzki.
UsuńWykonanie ścieżek jak na prawdziwe autostrady :))
OdpowiedzUsuńA dziękuję bardzo :) Pozdrowienia!
UsuńPierwsze zdjęcia - genialnie wygląda ta ścieżka :D
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo, niestety drewniane klocki nie przetrzymały i musiałem je wymienić na kostkę granitową. Pozdrowienia.
UsuńBardzo ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńFajny wpis!
OdpowiedzUsuńSuper post
OdpowiedzUsuńInteresujący ten wpis!
OdpowiedzUsuńWokół takich ścieżek można zasadzić trawy ozdobne jak np. https://florexpol.eu/trawy-ozdobne/7221-trawa-pampasowa-rozowa.html . Bardzo fajnie to wygląda. Widziałam w kilku ogrodach takie rozwiązanie
OdpowiedzUsuńtakiego wpisu szukałem
OdpowiedzUsuńładny ten blog ! i ładny ten ogród :D
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Pomocne informacje
OdpowiedzUsuń