Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 29 lipca 2012

Deszcz i upały

Wczoraj temperatura w cieniu doszła do +35 stopni w cieniu. W słńcu było ponad 50 stopni, ale ile dokładnie, nie wiem... zabrakło skali w termometrze. Dziś od rana znowu był upał, o 12.00 było +33 stopnie. Nad Podkową i Brwinowem rozbudowała się jednak komórka burzowa i koło 12.30 zerwał się wiatr i zaczęło grzmieć. Początkowo burza była "na sucho"' ale pod koniec lunął deszcz.


Bardzo się z tego ucieszyłem, gdyż w ostatnich dniach z uwagi na brak opadów i wysokie temperatury musiałem wieczorami podlewać krzewy i trawnik. Nic tak jednak nie nawilży gleby oraz powietrza jak letni porządny deszcz. Mam nadzieję, że wieczorem znowu trochę popada.


Z deszczu bardzo zadowolone były ryby w oczku wodnym. Z radości wyskakiwały nad wodę.

Należy jednak pamiętać, że w ogrodach, w których jest dużo drzew często woda deszczowa nie przechodzi przez ich korony i miejsca pod nimi pozostają suche. Może nam się wydawać śmieszne, że ktoś po deszczu podlewa ogród ale właśnie w miejscach pod koronami drzew liściastych powinniśmy dokładnie sprawdzać czy deszcz wystarczająco podlał krzewy lub trawnik pod nimi. Jeśli nie to należy je podlać. Szczególnie zadbać należy o krzewy zimozielone, takie jak rododendrony, laurowiśnie czy pierisy lub skimie, które powinny mieć stale wilgotne podłoże.


Z dzisiejszego deszczu skorzystały również rośliny doniczkowe. Kwiaty na schodach i na balkonie dostały sporą dawkę wody. I tutaj znów musimy być uważni. jeśli część roślin w skrzynkach na balkonie posadzona jest pod okapem dachu to też musimy sprawdzić czy deszcz do nich dotarł. 


Na moim balkonie 2 skrajne skrzynki stoją pod okapem. Balkon jest od strony wschodniej więc na ogół deszcz nie dociera do tych skrzynek. Wiatry u mnie wieją od zachodu i deszcz znoszony jest w drugą stronę. Nawet po deszczu muszę podlewać pelargonie w skrajnych donicach. 


Jeśli chodzi o rośliny balkonowe lub inne posadzone w doniczkach to nie możemy zapomnieć o ich regularnym nawożeniu. Obfite i piękne kwiaty potrzebują wielu składników odżywczych, które w ziemi ogrodowej w doniczkach dosyć szybko są zużywane przez rośliny. Dlatego też niezbędne jest ich właściwe wzmocnienie odpowiednimi środkami. Rośliny właściwie pielęgnowane odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami.


8 komentarzy:

 1. Piękny ogród

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Mam pytanie dotyczących tych pięknych granitowych obwódek. Mam ścieżki w ogrodzie z granitu i chciałam sobie zrobić takie obwódki. Poszukując informacji w internecie jak je zrobić, trafiłam na Pana blog. Mam pytanie, czy obwódki takie wymagają jakiegoś spoiwa, np. betonu. Czy można je tylko ułożyć w ziemi i dobrze obsypać? Wolałabym je nie wiązać na trwałe ze sobą... w celu ewentualnej zmiany w koncepcji. Będę wdzieczna za informację, jak Pan zrobił takie obwódki. A jeśli koniecznie trzeba spoiwa, to co byłoby najlepsze? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie!
   Jeśli chodzi o obwódki granitowe to w miejscach gdzie grunt był mniej stabilny kostki granitowe są połączone lekkim betonem, natomiast tam, gdzie był wcześniej trawnik i gleba była zbita, wystarczyło tylko wykopać rowki pod kostkę i po prostu wsadzić kostki w ziemię. Tak naprawdę jednak nawet tam gdzie jest mniej stabilny grunt wystarczy samo wkopanie. Nie trzeba wcale ich niczym łączyć. Tam gdzie są murki z granitu, podstawa została wylana z lekkiego betonu i dopiero na tym położona została kostka.
   Zapraszam serdecznie do lektury bloga :)
   Pozdrawiam.
   Andrzej Zawadzki.

   Usuń
  2. Dziękuję pięknie za informację.
   Niewątpliwie u mnie jest stabilny grunt! Tak stabilny, że ciężko łopatę wkopać :-(
   Więc sobie beton daruję.
   Ślicznie dziękuję za informację i gratuluję pięknego ogrodu. Pozazdrościć :)
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  3. Całą przyjemność po mojej stronie. Jeśli kiedykolwiek będę mógł w czymś pomóc to serdecznie zapraszam. Pozdrawiam. Andrzej Zawadzki.

   Usuń
 3. Piękny ogród

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj!
  Bardzo dziękuję :)
  Pozdrowienia.
  Andrzej Zawadzki.

  OdpowiedzUsuń