Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 17 lipca 2012

Ogród botaniczny we Wrocławiu

Niewiele ponad dwa lata temu miałem przyjemność odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych n terenie Polski. Został założony w 1811 roku. Położony jest w centrum miasta, zaledwie 2 kilometry od Rynku. Po jego południowej stronie możemy znaleźć katedrę Św. Jana Chrzciciela. We wrocławskim Ogrodzie Botanicznym rośnie bardzo wiele tych samych roślin co w moim ogrodzie. Przykładem może być ostrokrzew kolczasty.


Jest też wiele pięknych trzmielin (w odmianach). Na zdjęciach, poza krzewami starałem się ująć również tabliczki z nazwą polską i łacińską.Piękne położenie Ogrodu dodatkowo podkreśla wspaniały wręcz dobór roślin, wśród którym jak już wspomniałem jest sporo roślin zimozielonych. Ponieważ odwiedzałem Wrocław na początku maja (długi weekend) miałem okazję podziwiać niektóre, kwitnące już rododendrony.Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego ma powierzchnię 7,4 ha. Liczba taksonów to ok. 12 000
Otwarty do zwiedzania: najpóźniej od 1 kwietnia do 30 listopada. Bilet normalny kosztuje 10 PLN. Dokładne godziny otwarcia Ogrodu oraz inne informacje m. in o roślinach, o historii Ogrodu czy o różnych imprezach tam organizowanych mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Ogrodu pod adresem: http://www.biol.uni.wroc.pl/obuwr/index.html


Co ciekawe, Ogród wydaje Miesięcznik „Ogród wita”, który ukazuje się od kwietnia 2006 r. Tytuł nawiązuje do hasła, które widnieje na kamiennej płycie przy bramie wejściowej: „Witam Cię, mój Miłośniku, ja, Twój ogród stary”. Na łamach pisma, które można nabywać w kasach od kwietnia do października, przedstawiane są interesujące rośliny z ogrodowych kolekcji i botaniczne ciekawostki. Przybliżane są także  najdawniejsze dzieje Ogrodu, propozycje ziołowych kuracji, rady, jak walczyć z chorobami i szkodnikami popularnych roślin ogrodowych oraz informacje o organizowanych w Ogrodzie imprezach oraz innych ciekawych wydarzeniach. Specjalna rubryka poświęcona jest Arboretum w Wojsławicach — filii Ogrodu Botanicznego od 1988r.


Post został opracowany na podstawie informacji zawartych na oficjalnej stronie internetowej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz za zgodą Dyrekcji ogrodu. Autorem zdjęć jest piszący tego bloga oraz jego znajomy (jedno zdjęcie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz