Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 11 lipca 2012

Ogród przy kościele w Podkowie Leśnej

Podkowa Leśna jest miastem - ogrodem, które powstało w dwudziestoleciu międzywojennym. Pomimo rozwoju i budowy w okolicznych miejscowościach wielu osiedli i blokowisk Podkowa zachowała swój ogrodowy charakter. W wielu ogrodach można znaleźć tu okazy krzewów, które posadzone były jeszcze przed II wojną światową. Stąd też można bez problemów znaleźć kilkumetrowe rododendrony czy bukszpany, bądź wielkie cisy i tuje. Ozdobą miasta jest ogród położony przy kościele parafialnym pw. Św. Krzysztofa. I dziś chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma spostrzeżeniami i zdjęciami z tego pięknego miejsca. A więcej informacji o samym mieście już wkrótce zamieszczę w innym poście.


Strona internetowa podkowiańskiego kościoła www.poodkowalesna.com podaje następujące informacje o ogrodzie przykościelnym:

"Twórcą projektu i kontynuatorem realizacji ogrodu był dr. Zdzisław Bąkowski, a konsultantem architekt krajobrazu Alicja Lipińska.Wedle projektu Zdzisława Bąkowskiego teren ogrodu przykościelnego podzielono na 8 tematycznych sektorów:
  • Przyroda chroniona Polski. Sektor ten obejmuje rośliny zagrożone wytępieniem i wymarciem na obszarze Polski;
  • Przyroda Podkowy Leśnej. Sektor ten ma uwypuklać całe piękno przyrody podkowiańskiej;
  • Lapidarium. Głównym elementem i podstawowym akcentem terenu są duże głazy umieszczone na nieregularnie uformowanym nasypie;
  • Przyroda minionych wieków. Sektor dawnych dziejów reprezentuje olbrzymi okres historii ziemi mazowieckiej i Polski;
  • Poletko Matki Bożej. Zgrupowano tu rośliny związane z tradycyjnymi przejawami kultu kościelnego;
  • Ogród bibilijny. Przyrodniczy obraz dziejów bibilijnych;
  • Ptasi raj. Zespół ten jako całość ma dawać w pełni estetyczne wrażenie w każdej porze roku przez kształt sylwetki, kolor liści, kwiatów, zieleń zimą itd. Zasadniczym celem tej części ogrodu jest ochrona ptaków;
  • Ogród ziołowy ma być wyrazem ochrony tradycji i ojczystej kultury, a także przypomnieniem, że klasztor był u nas nie tylko ośrodkiem wiary i kultu, lecz także ważnym ośrodkiem leczniczym, ośrodkiem ogrodnictwa i sadownictwa."

W ogrodzie pod koniec maja pięknie kwitły różne odmiany azalii i różaneczników. Na szczególną uwagę zasługują różaneczniki katawbijskie (Rhododendron Catawbiense), których fioletowe kwiaty obsypały wszystkie krzewy.Przy mniejszych krzewach różaneczników swoje piękno ukazują hosty (funkie), których główną ozdobą są liście. Podobnie jak różaneczniki lubią one cień i wilgotną glebę.Dopełnieniem ogrodu jest stawik, który od zawsze był obiektem kultu dla dzieci, pamiętam jak sam tam przesiadywałem, obserwując rybki. Dziś poza rybami mieszkają tam kaczki i żółwie.Na tyłach kościoła znajdują się klatki z ptakami egzotycznymi.
Wizyta w kościele parafialnym pw. Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej na pewno dostarczy nam wielu wrażeń duchowych. Wizyta w ogrodzie przykościelnym da nam za to moc wrażeń artystycznych i przyrodniczych. Można je ze sobą łączyć, można dzielić... Każdy tam na pewno znajdzie coś dla siebie.


Zdjęcia wykonałem w dniu 22 maja br. Informacje zawarte w poście pochodzą ze strony internetowej podkowiańskiego kościoła www.podkowalesna.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz