Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 20 lipca 2012

Lilie w oczku wodnym

Oczko wodne jest niezastąpionym elementem zdobiącym nasze ogrody. Jednak nawet najlepiej i najpiękniej wykonane oczko, samo w sobie nie zadowoli naszych oczekiwań. Żeby było ono rzeczywistą ozdobą musi istnieć w nim życie. A są nim ryby i rośliny wodne. Ważne jest również to, aby w naszym oczku zachowana była równowaga biologiczna. 

W moim oczku wodnym pierwszy grzybień pojawił się w 2009 roku. Tak wyglądał tuż przed zakwitnięciem w lipcu. Nie byłem jednak jedynym, który polubił grzybienia i oczko. Na pierwszym planie inny osobnik, który zainteresował się lilią... oraz aparatem fotograficznym.


Dziś kilka słów o roślinach wodnych, a dokładniej o grzybieniach, które popularnie nazywamy liliami wodnymi (Nymphaea). Tak jak inne rośliny w oczku, grzybienie mogą być sadzone na dwa sposoby. Pierwszy to posadzenie rośliny wprost do gruntu na dnie oczka (jeśli takowy grunt mamy). Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku warstwa podłoża powinna mieć minimum 20 cm grubości. Drugim, i wg mnie dużo lepszym rozwiązaniem jest sadzenie grzybieni w specjalnych koszach do roślin wodnych. Ale o tym za chwilę. Teraz chcę Państwu pokazać jak mój grzybień  w 2010 roku przerósł prawie oczko wodne i chciał wyjść na trawnik. To ostatnie zdjęcia starego oczka. W 2011 pojawiło się nowe, większe i ładniejsze oczko.


Wróćmy jednak do sadzenia grzybieni (oraz innych roślin) w specjalnie do tego celu przeznaczonych koszach. Można je nabyć w wielu sklepach i centrach ogrodniczych. Występują one w wielu rozmiarach, tak, żebyśmy mogli dopasować kosz do rozmiaru naszej rośliny. Ponadto do sadzenia roślin wodnych używamy specjalnie do tego celu przeznaczonej ziemi. Kosze należy wyłożyć agrowłókniną, która przepuszcza powietrze i wodę. Po posadzeniu rośliny wierzch doniczki dobrze jest wysypać grysem, kamieniami lub żwirem aby woda nie wypłukiwała znajdującej się w koszu ziemi. Co jakiś czas dobrze jest sprawdzić stan naszej rośliny. Jeśli jest ona przerośnięta to należy ją podzielić i posadzić w osobnych koszach, albo niepotrzebne rośliny oddać znajomym.

Liście grzybieni pływają na powierzchni oczka wodnego, a kwiaty rozwijające się między liśćmi górują nad nimi. Ciekawostką jest to, że często zamykają się one na noc. Lilie wodne preferują stanowiska słoneczne, ale w moim ogrodzie świetnie rosną również w półcieniu. Ich liście mają ok. 20-30 cm średnicy. Najczęściej są one zielone, jednakże niektóre odmiany grzybieni mają kolor brązowo-czerwony. 

Kwiaty tych pięknych roślin mogą być barwy czerwonej, różowej, żóltej lub białej.  UWAGA! Grzybień biały jest w Polsce pod ochroną

W 2011 roku tak jak pisałem wcześniej w moim ogrodzie powstało nowe oczko wodne. Miejsce w nim znalazł mój stary grzybień, który rośnie tam do tej pory. 


Grzybienie bez żadnych problemów zimują w oczku wodnym. Z mojego doświadczenia wynika, że już głębokość 60 cm jest wystarczająca do bezproblemowego przezimowania tej rośliny. 

A już wkrótce w innym poście przedstawię Państwu informacje o innych roślinach do oczek wodnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz