Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 2 lipca 2012

Koszenie trawnika

Trawnik jest jedną z najważniejszych ozdób każdego ogrodu. Piękna zieleń darni i równo przycięta trawa przyciągną oko niejednego człowieka, a nas będą cieszyć swoim wyglądem. Jeżeli chcemy, żeby nasz trawnik tak właśnie wyglądał musimy o niego zadbać. Już w fazie planowania ogrodu musimy pomyśleć o trawniku, jego funkcjach oraz położeniu. Ogromne znaczenie ma dobre przygotowanie podłoża oraz dobór nasion traw do miejsc słonecznych, zacienionych, suchych, często użytkowanych, sportowych itp. Jedną z ważniejszych rzeczy w utrzymaniu pięknego trawnika jest jego koszenie i dziś napisze właśnie o tej czynności kilka słów.

 
Ogólnie przyjęto, że trawnik w okresie wiosennym i jesiennym powinniśmy kosić co ok. 6 - 10 dni, zależnie od gatunku posianych traw.  W okresie letnim, kiedy temperatury są wyższe koszenie możemy przeprowadzać częściej, nawet co 4 - 5 dni. Jest to oczywiście zależne od tempa wzrostu trawy, pogody, nasłonecznienia itp. Idealna wysokość skoszonego trawnika to od 3 do 5 cm. Jeżeli nasz trawnik nie był długo koszony i trawa jest bardzo wysoka, wtedy musimy skosić go kilkakrotnie, skracając trawę za każdym razem o 1/3 jej wysokości. W razie takiej konieczności koszenie powtarzamy co ok. 3 dni. Zasada cięcia trawy o 1/3 jej wysokości tyczy się również regularnie koszonych trawników. Nigdy nie powinniśmy obcinać więcej niż właśnie 1/3 wysokości trawy. Trawy sportowe można ciąć do wysokości 2,5 - 3 cm.

W okresie letnim, kiedy jest mniej opadów trawa powinna być trochę wyższa ( o ok. 1 cm) po skoszeniu, niż w okresach wiosennym i jesiennym. Trawę zaczynamy kosić już wiosną, w momencie kiedy zauważymy jej zazielenianie się i przyrost młodych źdźbeł. Zależnie od rejonu Polski oraz panującej aury rozpoczynamy koszenie już w  marcu bądź w kwietniu. Ostatnie koszenie trawnika powinniśmy przeprowadzić w październiku, ale znów jest to uzależnione od pogody. Jeżeli jest ciepła jesień to czasem nawet w listopadzie konieczne jest koszenie trawy. Ogólnie rzecz biorąc trawa przed zimą powinna mieć wysokość ok 8 - 10 cm. Tak więc zależnie od szybkości wzrostu naszego trawnika, musimy sami ocenić kiedy po raz ostatni skosić trawę. Pamiętajmy jedynie,żeby po skoszeniu miała ona szansę dorosnąć do minimalnej wysokości 8 cm.


Najlepszą porą na koszenie trawnika jest przedpołudnie, kiedy na trawie nie ma już rosy. Kosząc mokrą trawę możemy być prawie pewni, że kosiarka będzie szarpać źdźbła a nie je ścinać. Takie poszarpane źdźbła potem żółkną i trawnik nieładnie wygląda. Również trawa wysuszona popołudniowym słońcem nie powinna być koszona. Inaczej ta sprawa wygląda w miejscach, gdzie jest więcej cienia. Jeśli od wczesnego popołudnia nasz trawnik jest w cieniu wtedy możemy trawę skosić wieczorem. Ale pamiętajmy, że wysuszona trawa również może być poszarpana przez kosiarkę. Dlatego najlepiej przeprowadzać tę czynność kiedy tylko trawa wyschnie z rosy.


Równie ważną rzeczą jest kosiarka. Niezależnie od tego, czy jest to sprzęt elektryczny czy spalinowy, kosiarka powinna mieć bardzo ostre i nie postrzępione noże. W przeciwnym wypadku będzie trawę rwać i szarpać, a nie ścinać. A to doprowadzi trawnik do żółknięcia i co za tym idzie nieładnego wyglądu.

Więcej informacji o zakładaniu trawnika, jego pielęgnacji, podlewaniu i nawożeniu już wkrótce na mojej stronie internetowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz