Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 2 marca 2018

Ostrokrzew kolczasty Argenteovariegata

Od prawie 12 lat mój ogród przechodził wiele zmian. Obecnie osiągnął już oczekiwany przeze mnie kształt, ale wciąż pojawiają się w nim nowe rośliny. Pod koniec lata 2015 roku w moim ogrodzie pojawiło się sporo nowych krzewów. Wśród nich dominowały azalie wielkokwiatowe i ostrokrzewy. I to właśnie przedstawiciel tych pięknych zimozielonych roślin będzie bohaterem kolejnego posta z cyklu poświęconego ostrokrzewom rosnącym w moim ogrodzie.


Ostrokrzew kolczasty Argenteovariegata (Ilex aquifolium Argenteovariegata) znany też jako Aurea Marginata, jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszym klimacie do wysokości ok. 2 metrów. Średnica dorosłych krzewów może dochodzić również do 2 metrów. Roczne przyrosty dochodzą od 10 do 15 cm. Zimuje w gruncie bez większych problemów. Niektóre liście, szczególnie te narażone na ostre wczesnowiosenne słońce po zimie mogą zbrązowieć i opaść.


Odmiana ta wyróżnia się przepięknymi liśćmi. Są one skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z kremowo-żółtym marginesem. W tym miejscu trzeba przyznać, że mnóstwo odmian ostrokrzewów ma bardzo podobne do siebie liście. Czasami trudno wręcz odróżnić odmiany takie jak prezentowane wcześniej odmiany Argentea Marginata oraz Silver Queen czy opisywana dziś Argenteovariegata.


Rośliny te, gdy nie są formowane na ogół tworzą krzewy o wielu odnogach piennych. Ale podobnie jak inne odmiany ostrokrzewów Argenteovariegata/Aurea Marginata dobrze znosi cięcie oraz formowanie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Dzięki temu będzie bardzo gęsty! No i osiągnie oczekiwany przez nas kształt. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy nie. Różne strony internetowe podają, że wytrzymuje on spadki temperatur do -25 stopni C. Znosi ponadto krótkie okresy o niższej temperaturze. Ważne jest aby przed nadejściem mrozów krzew bardzo dobrze podlać. Nic mu tak nie szkodzi jak zimowa susza oraz mroźne i wysuszające wiatry. Z uwagi na dość surowy (szczególnie zimą) klimat środkowej Polski zaleca się sadzenie tej odmiany ostrokrzewu w miejscach zacisznych i osłoniętych.


Sadząc odmianę Argenteovariegata nie zapomnijmy, że krzew ten ma płytką ale szeroką bryłę korzeniową. Lubi kwaśne, żyzne, wilgotne, przepuszczalne podłoże. Dlatego też nowo sadzonym roślinom należy zapewnić niezbyt głęboki ale szeroki otwór w ziemi, wzbogacony o jego ulubione podłoże.

Już wkrótce przedstawię Wam kolejne odmiany i gatunki ostrokrzewów rosnących w moim ogrodzie.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Piękna odmiana. Pozdrawiam Andrzeju!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj. Bardzo lubię ostrokrzewy. A ta odmiana jest wyjątkowo ciekawa :-) Pozdrowienia :-)

      Usuń