Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 11 marca 2018

Kiścień wawrzynowy Rainbow

Kiścień wawrzynowy (Waltera) Rainbow (Leucothoe fontanesiana (Walteri) Rainbow) jest bohaterem pierwszego posta z nowego cyklu poświęconego kiścieniom rosnącym w moim ogrodzie.  Jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszych warunkach klimatycznych do wysokości ok. 1,5 metra. Rośnie w średnim tempie, jego roczne przyrosty mogą osiągać jednak nawet 25 cm. Z mojego doświadczenia wynika, że kiścienie (niezależnie od odmiany) w polskich warunkach klimatycznych lepiej rosną w cieniu i w miejscach zacisznych, osłoniętych od wysuszających wiatrów.


Zimuje w gruncie bez żadnych większych problemów. W bezśnieżne i bardzo mroźne zimy może jednak lekko przemarzać (szczególnie w miejscach nieosłoniętych). Różne strony internetowe podają, że uprawa kiścieni możliwa jest w strefach USDA od 9 do 6. Już wkrótce na blogu opublikuję artykuł, w którym opiszę strefy USDA.


Liście kiścienia Rainbow są lancetowate, skórzaste i lekko błyszczące, w kolorze ciemnej zieleni z marmurkowymi jasnymi kremowo-różowymi plamkami. W miejscach widnych, o dużej ilości rozproszonego światła lub w miejscach półcienistych liście kiścieni ładniej się wybarwiają, a w miesiącach zimowych zmieniają kolor na purpurowo-brązowy. Kwitnienie przypada na okres wiosenny (na ogół w maju). Ich kwiaty są żółtawe i bardzo niepozorne.


Kiścień Rainbow lubi kwaśną i wilgotną glebę próchniczą. Podobnie jak w przypadku innych liściastych roślin zimozielonych ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania oraz nawożenia w okresie wegetacji. Podobnie jak inne liściaste rośliny zimozielone kiścienie wymagają obfitego podlania przed nadejściem mrozów. Zimą, gdy temperatura jest dodatnia, a brak jest opadów kiścienie również należy podlewać. Nic im tak nie szkodzi jak długa zimowa susza.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

6 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że u Ciebie piękna pogoda i wyruszyłeś w trasę.
  A co do kiścienia Rainbow? wspaniała roślina.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach Lusiu, ruszam w trasę praktycznie codziennie. Czasami jest to spacer po Krynicy (a mam kawałek drogi do centrum), czasami wycieczki zorganizowane po okolicy bliższej i dalszej. Zachwyciły mnie Tatry Wysokie, które mogłem podziwiać od strony słowackiej. Małopolski Szlak Architektury Drewnianej jest cudowny. Widziałem już kilka cerkiewek i kościółków, ale w nadchodzący czwartek czekają mnie jeszcze trzy. Dziś zaliczyłem 5 :-) Do tego Piwniczna i Nowy Sącz :-) Cudnie :-) Serdeczności!

   Usuń
 2. Dzień dobry,Kiścień Rainbow jest raczej płożący czy wspinałby się po siatce?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Kiścień Rainbow to krzew. Niestety po ogrodzeniu nie będzie się wspinał. Odmiana ta ma dosyć długie przewieszające się łodygi, ale nie jest ani pnączem ani rośliną płożącą. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, cała przyjemność po mojej stronie :-) Polecam się na przyszłość :-)

   Usuń