Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 26 kwietnia 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Rzeszów

Witam Państwa ze słonecznego i ciepłego Rzymu! Zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy piękną stolicę Podkarpacia - Rzeszów

Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Olsztyn, Białystok, Kielce oraz Zieloną Górę i Opole. Przed nami jeszcze artykuły o Toruniu i Bydgoszczy. Tak więc powoli docieramy do końca cyklu.

Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście są mojego autorstwa.

Rzeszów położony jest na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Wisłok. Prawa miejskie nadano miastu w 1354 roku. Od tego momentu miasto pojawia się także w różnego rodzaju dokumentach. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jeszcze przed nadaniem praw miejskich na terenie dzisiejszego Rzeszowa mieścił się duży gród. Drugi, mniejszy istniał na terenie dzisiejszej dzielnicy Pobitno. Stolicę Podkarpacia zamieszkuje obecnie niecałe 190 000 mieszkańców.


Położenie geograficzne miasta ma niebagatelny wpływ na pogodę panującą w tym mieście. Do Rzeszowa przez ok. 2/3 roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Masy te pojawiają się tu głównie wiosną, latem i jesienią. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Jeśli pojawi się zimą poza deszczami przynosi ciepłe powietrze znad Atlantyku. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że przez 1/3 roku trafia tu powietrze polarno-kontynentalne. Latem przynosi upały, a zimą piękną pogodę i tęgi mróz. Dodam, że przez 5% dni w roku do Rzeszowa trafia powietrze z innych niż wymienione rejonów. Są to np. gorące masy znad Afryki.


Różnice poziomów wahają się od 197 do 384 metrów n.p.m. Średnia roczna temperatura w Rzeszowie to 8,4 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -2,3 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18,8 stopnia C. To statystycznie również obok maja i czerwca najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio  90,7 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 29,0 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie 652,6 mm. To o ok. 100 mm więcej niż np. w Warszawie!

Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.


Jak do tej pory w omawianym okresie w Rzeszowie najniższą temperaturę zanotowano 14.01.1987 roku. Było to -30,9 stopnia C. Kilkanaście lat później, 29 lipca 2005 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę +34,5 stopnia C.

Wikipedia podaje, że w obrębie miasta ulokowanych jest dosyć sporo terenów zielonych. Są to parki, skwery, kompleksy leśne. Sporym atutem miasta jest również sztuczny zbiornik wodny zwany Zalewem Rzeszowskim, który w przyszłym roku ma zostać oczyszczony i odmulony.

Przed nami jeszcze dwie części cyklu. W następnym artykule przeniesiemy się do Torunia. A naszą klimatyczną eskapadę po Polsce zakończymy w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszam do lektury!

6 komentarzy:

 1. Przejeżdżałam w ubiegłym tygodniu przez Rzeszów i zachwyciły mnie kwitnące duże okazy magnolii w wielu ogrodach. Domyślam się, że znajdują tam korzystniejsze warunki niż np. w Warszawie...
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od odmiany. Bardziej wrażliwe odmiany w Warszawie przeżyją, a w Rzeszowie nie. Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Nie byłam nigdy w tym regionie nawet... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam! Podkarpacie jest piękne! Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Rzeszów jest przede wszystkim czysty i bezpieczny. Przed podróżą w Bieszczady czy Beskid Niski , można spokojnie poświęcić parę chwil na zakupy.....bo zwiedzać wlasciwie nie ma co:)))) chyba ,że pobliski Łańcut(palac). Pozdrawiam mieszkaniec suburbii Rzeszowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, to faktycznie bardzo czyste miasto! A poza tym bardzo ładne. Co do zwiedzania... Wcale nie jest tak źle, nie każde miasto jest Rzymem czy Krakowem. W Rzeszowie jest ładny rynek i zamek. Miasto bardzo mi się podobało, jest pięknie położone i ma sporo zieleni. Łańcut jest wg mnie troszkę przereklamowany :) Pozdrowienia :)

   Usuń