Partnerem bloga jest Szkółka roślin ozdobnych i owocowych

w Janczewicach, ul. Jedności 114

Pn - Pt: 07.30 - 17.00

Sobota: 08.00 - 17.00

Niedziela: Nieczynne

Tel. 605 490 480

niedziela, 19 kwietnia 2015

Niedzielni goście

Dziś rano mój ogród odwiedzili nietypowi dosyć goście. Na oczku wylądowała para kaczek krzyżówek. Czasami zaglądają one do mnie, ale nie są częstymi gośćmi. I chyba dobrze, bo ostatnio zauważyłem, że po ich poprzedniej wizycie zniknęły wszystkie malutkie rybki, które jesienią urodziły się w oczku. Najprawdopodobniej kaczki zjadły je na śniadanie. 


Jak podaje Wikipedia u krzyżówek występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. W locie ujawniają się granatowe, biało obrzeżone na górze i krawędzi skrzydła lusterka. Poza tym obie płcie mają pomarańczowe nogi. Wspólną cechą są też białe z szaro-czarnym środkiem sterówki. W szacie spoczynkowej samiec wyróżnia się jedynie żółtym dziobem i nieco rudą piersią. Samiec w szacie godowej ma zielono opalizującą głowę, odgraniczoną od reszty ciała białą obrożą. 


Samiec przez cały rok ma żółty dziób z czarnym końcem oraz rudą pierś, co jest ważne przy odróżnianiu go od samicy, gdy krzyżówki są w szacie spoczynkowej. Pierś jest cała brązowa, opalizująca, grzbiet również, ale matowy. Złożone skrzydła brązowe, gdzieniegdzie nieco szare. Pokrywy nad i podogonowe czarne, przy czym na tych pierwszych para zakręconych piór. Na początku są normalne, dalej zwężają się i zawijają. Niektóre są całkowicie zawinięte, inne tylko zagięte. Białe sterówki z szarym środkiem, pomarańczowe nogi.

Samiec po paru minutach pływania poszedł do ogrodu na spacer. Najprawdopodobniej zobaczył mnie kiedy robiłem zdjęcia i odleciał. 


Samica podreptała za samcem, ale nie zdołała go dogonić piechotą, więc szybko odfrunęła. 

Samica ma mniej kontrastowe ubarwienie. Pomarańczowy dziób z czarnym wierzchem, u poszczególnych osobników różnej wielkości. Biało-kremowo-beżowa głowa, charakterystyczna, ciemna przepaska przez oko. Ogólnie pióra przypominają nałożone na siebie łuski, pomarańczowo-brązowe. Na spodzie ciała „łuski” są drobniejsze, w okolicach tyłu również. Białe sterówki. Pisklęta żółtokremowe z czarnym wierzchem ciała i przepaską przez oko. Najstarszy, potwierdzony wiek krzyżówki wynosi 29 lat.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

10 komentarzy:

 1. Och Andrzejku,
  już widzę jak spieszysz po aparat aby zrobić zdjęcia tym wyjątkowym gościom.
  Powiem Ci bardzo szczerze, ze cudownie wyglądają na lustrze Twojego stawku / sadzawki?
  Jesteś już spakowany?
  Dużo wrażeń.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie się pakuję :) Jeszcze tylko dla kota muszę jedzenie przygotować :) A jutro o 12.10 lecę :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Bardzo ładne zdjęcia :)
  Warto uwieczniać takie chwile.

  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. He he, tak :) Kaczuszki - amatorki moich rybek :)

   Usuń
 4. Piękne oczko wodne! Bardzo mi się podoba. Z przyjemnością będę tu zaglądać. :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Już zaglądam :) Pozdrowienia!

   Usuń
 5. Czasami siedzą na naszym balkonie... pierwszym razem bardzo się zdziwiłam, że doleciały - w końcu to I piętro, ale z tymi rybkami to nie ładnie :/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He he, no tak... trochę sobie podjadły... Ale cóż, w końcu taki jest prawdziwy łańcuch pokarmowy :) Skończy się pewnie tym, że za jakiś czas będę musiał uzupełnić kaczuszkom ich 'łańcuch". Póki co ryby na szczęście nauczyły się uciekać przed kaczkami. Pozdrowienia i serdeczności!

   Usuń