Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 19 kwietnia 2015

Niedzielni goście

Dziś rano mój ogród odwiedzili nietypowi dosyć goście. Na oczku wylądowała para kaczek krzyżówek. Czasami zaglądają one do mnie, ale nie są częstymi gośćmi. I chyba dobrze, bo ostatnio zauważyłem, że po ich poprzedniej wizycie zniknęły wszystkie malutkie rybki, które jesienią urodziły się w oczku. Najprawdopodobniej kaczki zjadły je na śniadanie. 


Jak podaje Wikipedia u krzyżówek występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. W locie ujawniają się granatowe, biało obrzeżone na górze i krawędzi skrzydła lusterka. Poza tym obie płcie mają pomarańczowe nogi. Wspólną cechą są też białe z szaro-czarnym środkiem sterówki. W szacie spoczynkowej samiec wyróżnia się jedynie żółtym dziobem i nieco rudą piersią. Samiec w szacie godowej ma zielono opalizującą głowę, odgraniczoną od reszty ciała białą obrożą. 


Samiec przez cały rok ma żółty dziób z czarnym końcem oraz rudą pierś, co jest ważne przy odróżnianiu go od samicy, gdy krzyżówki są w szacie spoczynkowej. Pierś jest cała brązowa, opalizująca, grzbiet również, ale matowy. Złożone skrzydła brązowe, gdzieniegdzie nieco szare. Pokrywy nad i podogonowe czarne, przy czym na tych pierwszych para zakręconych piór. Na początku są normalne, dalej zwężają się i zawijają. Niektóre są całkowicie zawinięte, inne tylko zagięte. Białe sterówki z szarym środkiem, pomarańczowe nogi.

Samiec po paru minutach pływania poszedł do ogrodu na spacer. Najprawdopodobniej zobaczył mnie kiedy robiłem zdjęcia i odleciał. 


Samica podreptała za samcem, ale nie zdołała go dogonić piechotą, więc szybko odfrunęła. 

Samica ma mniej kontrastowe ubarwienie. Pomarańczowy dziób z czarnym wierzchem, u poszczególnych osobników różnej wielkości. Biało-kremowo-beżowa głowa, charakterystyczna, ciemna przepaska przez oko. Ogólnie pióra przypominają nałożone na siebie łuski, pomarańczowo-brązowe. Na spodzie ciała „łuski” są drobniejsze, w okolicach tyłu również. Białe sterówki. Pisklęta żółtokremowe z czarnym wierzchem ciała i przepaską przez oko. Najstarszy, potwierdzony wiek krzyżówki wynosi 29 lat.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

10 komentarzy:

 1. Och Andrzejku,
  już widzę jak spieszysz po aparat aby zrobić zdjęcia tym wyjątkowym gościom.
  Powiem Ci bardzo szczerze, ze cudownie wyglądają na lustrze Twojego stawku / sadzawki?
  Jesteś już spakowany?
  Dużo wrażeń.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie się pakuję :) Jeszcze tylko dla kota muszę jedzenie przygotować :) A jutro o 12.10 lecę :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Bardzo ładne zdjęcia :)
  Warto uwieczniać takie chwile.

  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. He he, tak :) Kaczuszki - amatorki moich rybek :)

   Usuń
 4. Piękne oczko wodne! Bardzo mi się podoba. Z przyjemnością będę tu zaglądać. :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Już zaglądam :) Pozdrowienia!

   Usuń
 5. Czasami siedzą na naszym balkonie... pierwszym razem bardzo się zdziwiłam, że doleciały - w końcu to I piętro, ale z tymi rybkami to nie ładnie :/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He he, no tak... trochę sobie podjadły... Ale cóż, w końcu taki jest prawdziwy łańcuch pokarmowy :) Skończy się pewnie tym, że za jakiś czas będę musiał uzupełnić kaczuszkom ich 'łańcuch". Póki co ryby na szczęście nauczyły się uciekać przed kaczkami. Pozdrowienia i serdeczności!

   Usuń