Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 24 kwietnia 2015

Goście z Dalekiego Wschodu - aukuba japońska


Zapraszam do lektury kolejnego posta poświęconego roślinom pochodzącym z Azji. Aukuba japońska (Aucuba japonica) to zimozielony krzew liściasty, który w naturalnych warunkach dorasta do wysokości 2-3 metrów. Pochodzi z Japonii. Rośnie dość powoli. W naszym klimacie rośliny te najprawdopodobniej mogą osiągać wysokość 1 metra. Niestety chociaż różne źródła podają, że znoszą spadki temperatur do -24 stopni, to jednak dłużej panujący mróz i zimowa susza mogą zniszczyć te piękne rośliny. O moich doświadczeniach w uprawie aukub przeczytacie Państwo TUTAJ


W moim ogrodzie rosną obecnie 3 aukuby. Są coraz piękniejsze, co roku kwitną. Co ciekawe krzewy przeżyły bez uszczerbku mroźną, śnieżną i długą zimę z sezonu 2012/2013.

Aukuba japońska występuje w różnych odmianach. Jej liście są lancetowate, skórzaste, w kolorze zieleni. Ich brzegi są delikatnie ząbkowane. Odmiana „Variegata”, która rośnie w moim ogrodzie charakteryzuje się bardzo dekoracyjnymi liśćmi koloru zielonego z biało-żółtymi plamkami.

Co ciekawe w krajach o łagodniejszym klimacie (np. Belgia czy Holandia) krzewy te używane są na żywopłoty. Bardzo dobrze znoszą cięcie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. 

Więcej informacji o tych pięknych roślinach znajdą Państwo w linku wspomnianym na początku artykułu.

2 komentarze:

 1. To ładna, bardzo ozdobna roślina. Jestem jednak pewna, że u mnie nie miałaby szans przeżyć zimy.
  Miłego weekendu Andrzejku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! U mnie też różnie bywało z aukubami. Najlepsze warunki w Polsce są dla nich na całym Wybrzeżu :-( Miłego weekendu! Pozdrowienia z Rzymu!

   Usuń