Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 22 kwietnia 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Opole

Pozdrawiam Was serdecznie z Wiecznego Miasta. Zanim jednak opublikuję posty dotyczące stolicy słonecznej Italii zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy Opole. 

Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Olsztyn, Białystok, Kielce, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. Przed nami jeszcze artykuły o Rzeszowie oraz Toruniu i Bydgoszczy.

Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście są mojego autorstwa.


Opole położone jest na Nizinie Śląskiej nad Odrą. Fragment miasta leży na Równinie Opolskiej, inna część natomiast w Pradolinie Wrocławskiej. Opole jest jednym z najstarszych miast położonych na terenie Polski. Już w 846 roku ówczesna osada była wzmiankowana w anonimowych zapiskach tzw. Geografa Bawarskiego. Pierwsze osadnictwo na dzisiejszym terenie miasta szacuje się na VIII wiek. Miało ono związek z krzyżującymi się tu prastarymi szlakami handlowymi.

Położenie geograficzne Opola ma kolosalny wpływ na klimat panujący w tym mieście. Dolina Odry tworzy korytarz którym dopływa ciepłe powietrze z zachodu oraz z południa - przez Bramę Morawską. Jest to jeden z najcieplejszych regionów w Polsce. Zimy są tu krótkie i bardzo łagodne, a opady śniegu należą do rzadkości. Wiosna przychodzi dosyć szybko, a lato trwa wyjątkowo długo. Tylko pozazdrościć takich warunków klimatycznych! Sprzyjają one uprawie moich ulubionych liściastych roślin zimozielonych.


Do Opola przez większą część roku dociera powietrze znad Oceanu Atlantyckiego z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono ulgę od upałów i sporą dawkę wilgoci. Zimą natomiast poza deszczami przynosi ciepłe powietrze znad Atlantyku. Jak już wspomniałem Opole może poszczycić się dosyć łagodnym klimatem, z ciepłymi jak na polskie warunki zimami. W okolicach Opola w miejscowości Prószków (nie mylić z podwarszawskim Pruszkowem) w 1921 roku odnotowano rekordową temperaturę wynoszącą +40,2 stopnia C.  


Średnia roczna temperatura w Opolu to 9,2 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -0,9 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 19,2 stopnia C. To statystycznie również najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio  89,6 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 28 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 610 mm.

Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.


Jak do tej pory w omawianym okresie w Opolu najniższą temperaturę zanotowano 14.01.1987 roku. Było to -27,1 stopnia C. Kilka lat później, 01 sierpnia 1994 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +37,5 stopnia C. Oczywiście poza wspomnianym wcześniej odnotowanym przez Niemców rekordem z 1921 roku.


Opole jest pięknym miastem ze wspaniałą Starówką i doskonale zagospodarowanymi brzegami Odry. Jest tu sporo zieleni, a na każdym kroku spotkać można wiele ciekawych liściastych roślin zimozielonych. Na pewno wart o się tu choć na chwilę zatrzymać.

Już wkrótce kolejne części cyklu! W następnym artykule przeniesiemy się do Rzeszowa! Serdecznie zapraszam do lektury! Serdeczne pozdrowienia z Rzymu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz