Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 16 kwietnia 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Gorzów Wielkopolski

Dziś zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy Gorzów Wielkopolski. 

Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa, Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Olsztyn, Białystok, Kielce oraz Zieloną Górę. Przed nami jeszcze artykuły o Opolu, Rzeszowie oraz Toruniu i Bydgoszczy.


Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście pochodzą z serwisu internetowego www.wikipedia.pl 

Gorzów Wielkopolski położony jest w na równinie Gorzowskiej, w krainie, która historycznie należała do Brandenburgii. Prawa miejskie nadano miastu w 1257 roku. Zamieszkuje je obecnie ponad 120 000 mieszkańców. Sama nazwa miasta - Gorzów Wielkopolski -  jest dosyć młoda i została nadana grodowi dopiero po II wojnie światowej. Co ciekawe Gorzów leży podobnie jak Rzym na 7 wzgórzach. Jego położenie geograficzne ma niebagatelny wpływ na pogodę panującą w tym mieście.


Wróćmy jednak do klimatu. Do Gorzowa Wielkopolskiego przez większą część roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Zimą natomiast poza deszczami przynosi ciepłe powietrze znad Atlantyku. Jak już wspomniałem miasto położone jest na 7 wzgórzach, nie ma to jednak wpływu na lokalny mikroklimat. Różnice poziomów wahają się od 23 do 82 metrów n.p.m. Gorzów może poszczycić się dosyć łagodnym klimatem, z ciepłymi jak na polskie warunki zimami
Średnia roczna temperatura w Gorzowie to 9 stopni C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -0,5 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec - średnia to ok. 18,9 stopnia C. To statystycznie również najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio  67,5 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 32,4 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 541,6 mm. Można śmiało stwierdzić, że to jedna z najniższych średnich opadów wśród miast wojewódzkich!


Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 - 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.

Jak do tej pory w omawianym okresie w Gorzowie najniższą temperaturę zanotowano 14.01.1987 roku. Było to -24,6 stopnia C. Kilka lat później, 21 lipca 1998 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +37,4 stopnia C.


Wikipedia podaje, że w obrębie miasta ulokowanych jest dosyć sporo terenów zielonych. Są to parki i skwery oraz jeden duży kompleks leśny. Kilka parków leży praktycznie w samym centrum Gorzowa. Z uwagi na charakter zabudowy oraz położenie geograficzne w zasadzie nie obserwuje się tu efektu tzw. ciepłej wyspy.

Już wkrótce kolejne części cyklu! W następnym artykule przeniesiemy się do Opola! Serdecznie zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz