Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 25 kwietnia 2015

Goście z Dalekiego Wschodu - pieris japoński


Pieris japoński (Pieris japonica) w odmianach jest liściastym krzewem zimozielonym, który jest dosyć popularną w Polsce rośliną ozdobną. Podobnie jak większość tego rodzaju roślin, wymaga kwaśnej i wilgotnej gleby próchniczej. Krzew należy regularnie podlewać. Nawet zimą gdy temperatura przekracza 0 stopni, a podłoże nie jest zmarznięte wskazane jest podlanie pierisa. Nic tak go nie wyniszcza jak zimowa susza oraz mroźne wysuszające wiatry. 


W moim ogrodzie rośnie 5 odmian pierisów japońskich. Są to: Debutante, Little Heath, Little Heath Green, White Pearl oraz Flaming Silver. Szybkość przyrostu krzewów zależy od ich odmiany. Podobnie rzecz wygląda z docelową wysokością roślin. Niektóre są niskimi krzewinkami np. Little Heath Green. Inne natomiast mogą w naszych warunkach osiągać nawet ponad 2 metry wysokości.


Pieris lubi stanowiska cieniste lub półcieniste, dobrze znosi również stanowiska słoneczne, na których lepiej kwitnie, ale w takim miejscu szybciej wysusza się podłoże. W miejscu słonecznym narażony będzie również na duże wahania temperatur późną zimą i wczesną wiosną, gdy słońce świeci coraz mocniej ogrzewając powierzchnię i rośliny, natomiast noce mogą być jeszcze mroźne. Zaleca się ściółkowanie gleby wokół pierisów korą sosnową, która zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby latem, natomiast zimą zabezpiecza system korzeniowy przed przemarznięciem oraz wysuszeniem.

Więcej informacji o poszczególnych odmianach pierisów rosnących w moim ogrodzie znajdą Państwo TUTAJ w zakładce "Moje rośliny".

Serdecznie zapraszam do lektury! Pozdrowienia z Rzymu!

2 komentarze:

 1. W swoim ogrodzie posiadam jedną odmianę pierisa, którego w tamtym roku zakupiłam :)

  Serdecznie pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię pierisy! Są prześliczne :-) Miłej niedzieli! Pozdrowienia!

   Usuń