Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 30 września 2016

Środki ochrony roślin - zbiórka opakowań

Na początku września miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w 4. Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych, które zorganizował Wojtek (http://www.w-ogrodzie.com/), a które towarzyszyło Międzynarodowej Wystawie Zieleń to Życie. W programie Spotkania znalazło się wiele ciekawych tematów zarówno dla blogerów jak i dla ogrodników. Dziś chciałbym przybliżyć Wam temat poruszony drugiego dnia spotkania, dotyczący zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin (ŚOR). O rodzajach ŚOR, zasadach ich stosowania, kwestiach bezpieczeństwa, karencji itp. napiszę osobny post, bo jest to temat wart uwagi! Teraz natomiast skupię się na zbiórce opakowań.

Od kilku już lat w Polsce obowiązują przepisy, które nakładają na władze lokalne obowiązek segregacji śmieci. W moim domu funkcjonują 4 kosze na odpady (zielone, niesegregowane, papier, metal i plastik. No i kolejny w piwnicy na szkło. Dzięki segregacji wśród społeczeństwa rośnie świadomość konieczności dbania o środowisko naturalne. Coraz częściej kupując różne produkty zwracamy uwagę na opakowanie i na możliwości jego utylizacji. Dzięki edukacji, w tym wielu programom telewizyjnym wreszcie sprawdzamy także zawartość opakowania, jego termin przydatności czy składniki danego produktu. To dobrze, bo w końcu wiemy co jemy i co kupujemy. Ale czy zawsze sprawdzamy co kupujemy dla naszych roślin? I czy wiemy co potem zrobić z takim opakowaniem? Czy wyrzucić je do plastiku? A może do szkła? Lub do worka na odpady niesegregowane? 

Na te właśnie pytania odpowiedziała nam Joasia reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Wyjaśniła wiele kwestii, które przedstawię poniżej. O niektórych z nich szczerze mówiąc nie miałem bladego pojęcia. 

Dziś chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą zdobytą podczas prezentacji Joasi. Mam nadzieję, że chociaż troszkę przybliżę Wam problematykę postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Razem zadbajmy o nasze naturalne środowisko! Szczegóły dotyczące Systemu Zbiórki Opakowań PSOR dostępne są na stronie internetowej http://systempsor.pl/

Najpierw jednak dowiedzmy się jakie substancje zaliczamy do środków ochrony roślin. Jak podaje Wikipedia są to wszelkiego rodzaju środki chemiczne lub żywe organizmy przeznaczone do:
- niszczenia roślin niepożądanych (np. chwastów, dwuliściennych itp.),
- ochrony roślin przed szkodzącymi im organizmami (np. grzyby, mszyce itp.),
- regulowania wzrostu, rozwoju, kwitnienia czy owocowania roślin.

UWAGA! Pomimo tego, że zwykłych nawozów nie zaliczamy do środków ochrony roślin to opakowania po nich mogą być również zaliczane do opakowań niebezpiecznych. W takim przypadku będą one oznakowane jednym z poniższych piktogramów na opakowaniu:Ponadto do ŚOR należą też tzw. adiuwanty, które są składnikiem ŚOR lub dodatkiem do nich, który wzmacnia skuteczność działania substancji aktywnej.

Zarówno w środowisku międzynarodowym jak i w potocznym języku polskim ŚOR często określa się mianem pestycydów. Pamiętajmy jednak, że środki ochrony roślin to pojęcie węższe i dotyczy jedynie środków stosowanych w produkcji roślinnej.

Już od 2004 roku Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) organizuje i nadzoruje System Zbiórki Opakowań. Pamiętajmy, że różnego rodzaju buteleczki czy pojemniki, w których sprzedawane są różnego rodzaju środki ochrony roślin mogą należeć do odpadów niebezpiecznych! Opakowania takie mają specjalne piktogramy. Dla środków ochrony roślin są to następujące piktogramy: 


I muszą być w odpowiedni sposób zbierane i utylizowane. Dzięki PSOR taki system coraz sprawniej działa w naszym kraju.


A jak to funkcjonuje? Otóż każdy sprzedawca środków ochrony roślin ma obowiązek przyjęcia do utylizacji opakowania po tych preparatach. Musi ono jednak być czyste.

Pamiętajmy również, że sprzedawca nie przyjmie od nas opakowania zbiorczego, kartonika czy też tekturki do której przymocowana była buteleczka z np. opryskiem na mszyce.

A co zrobić żeby opakowanie po ŚOR było czyste? Wystarczy je 3 razy wypłukać, za każdym razem przelewamy zawartość do opryskiwacza, po czym następnie spryskujemy teren lub rośliny, wobec których dany środek ma być stosowany. Podobnie postępujemy po oprysku, kiedy czyścimy sam opryskiwacz.

UWAGA! Zwrot opakowań po ŚOR jest bezpłatny. Możemy je oddać w każdym sklepie, który sprzedaje środki ochrony roślin, nie musi to być sklep, w którym dokonaliśmy zakupów, nie musimy też mieć ze sobą paragonu. W momencie nabycia ŚOR sprzedawca (sklep czy hurtownia) powinien poinformować nabywcę o konieczności zwrotu opakowania po środkach. W sklepach powinny być widoczne również specjalne plakaty informujące o tym, co robić z opakowaniami. Może to być np. informacja o Systemie Zbiórki Opakowań PSOR.

Zbiórka czystych opakowań po ŚOR, które zwracamy do sklepów zajmuje się wyspecjalizowana firma działająca w imieniu producentów i importerów ŚOR.

Operator czy sklep nie przyjmą od nas opakowań po ŚOR jeżeli będą one:
- brudne,
- zawierały resztki środka,
- zawierały środek przeterminowany.

Jak już wspomniałem nie przyjmie od nas również opakowań zbiorczych, kartonów, taśm, tektur itp. oraz opakowań po innych środkach niż te, które traktowane są jako ŚOR (czyli np. po korze sosnowej, wapnie do trawnika itp.).

A co zrobić z opakowaniami, w których są jeszcze resztki środków, a nie mamy już potrzeby na kolejne opryski? Albo gdy dany środek jest przeterminowany i nie można go użyć? Takie odpady można oddać np. w punkcie selektywnej zbiorki w gminie. W moim mieście opakowania z resztkami lub przeterminowanymi ŚOR zbierane są przez firmę, która odbiera także opakowania wielkogabarytowe oraz chemikalia (kleje, farby itp.). Wystarczy na 3 dni przed odbiorem (wskazanym w rocznym harmonogramie jako "gabaryty") skontaktować się z Referatem Gospodarki Komunalnej i zgłosić potrzebę zwrotu opakowań po ŚOR. Jeżeli nie wiecie co z nimi zrobić skontaktujcie się z komórką odpowiedzialną w Waszej dzielnicy czy gminie za gospodarkę odpadami.

O tym jak postępować z opakowaniami po ŚOR informuje poniższa ulotka opracowana przez PSOR (http://systempsor.pl/).W tym miejscu warto wspomnieć o sukcesie Systemu Zbiórki Opakowań PSOR.  W chwili obecnej dzięki Systemowi zbierane jest ok. 60% opakowań po ŚOR. W ciągu 10 lat zebrano 14 000 ton opakowań, a tylko w 2014 roku 1 900 ton! Głównie dotyczy to rolników, dlatego też tak ważne jest, aby o Systemie dowiedzieli się również ogrodnicy i inni indywidualni użytkownicy środków ochrony roślin!

Pamiętajcie! Sklep ma obowiązek bezpłatnie odebrać od nas czyste opakowanie po ŚOR!  Oddajemy tylko i wyłącznie czyste opakowania!

Szczegóły dotyczące Systemu Zbiórki Opakowań PSOR znajdziecie na stronie internetowej http://systempsor.pl/


Właścicielem i koordynatorem systemu jest Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa, tel. (22) 630 98 95, e-mail: kontakt@systempsor.pl. Infolinia: 801 561 461.

Operator systemu to REMONDIS Sp. z o.o., ul. Zawodzie 16, 02-981 Warszawa, tel. (58) 622 01 08. Dodatkowe informacje dla sprzedawców: tel. (58) 622 01 08.

Polecam też profil na FB: https://www.facebook.com/liczysiekazdeopakowanie/?fref=ts

Zapraszam również na bloga Joasi: http://offgrodniczka.blogspot.com/ Znajdziecie tam wiele cennych informacji nie tylko o ŚOR ale również o ogrodach i roślinach!

Pamiętajcie koniecznie! Liczy się każde opakowanie!

Informacje w niniejszym poście pochodzą:
- z prezentacji Pani Joanny Gałązki (PSOR) przeprowadzonej podczas 4. Spotkania Blogerów Ogrodniczych w Warszawie w dniu 03 września 2016 roku,
- ze strony internetowej Systemu Zbiórki Opakowań PSOR http://systempsor.pl/
- z serwisu internetowego Wikipedia.

8 komentarzy:

 1. Jestem jak najbardziej "za". U nas segregacja funkcjonuje już od dawna i sądząc po ilości wystawianych kolorowych worków ludzie stosują obowiązujące zasady. Bardzo ciekawy i pomocny artykuł Andrzejku, dobrze że poruszyłeś tak ważny temat. Miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ewuniu za miłe słowa! U nas też segregacja śmieci rozpoczęła znacznie wcześniej, zanim jeszcze wprowadzono ustawę o segregacji. Co ciekawe, przed 2014 rokiem papier i plastik były w osobnych workach. Teraz są razem... Miłego weekendu, serdeczności!

   Usuń
 2. Przypomniałeś mi o odbiorze opakowań w sklepie, w ogóle nie pamiętałem. O zbiórce przez organizowanej samorząd nie wiedziałem. Dzięki za artykuł. Miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Konrad za miłe słowa. Cieszę się, że artykuł mógł się do czegoś przydać. Miłego weekendu, pozdrowienia!

   Usuń
 3. U mnie też jest segregacja i to od dosyć dawna. Przypuszczam, ze tak jest w całej Polsce.
  Nie mogę zrozumieć dlaczego jeszcze przy bocznych, w lasach, łąkach drogach wyrzucane są różne odpady łącznie z obierkami ziemniaków. Czy my się nie zmienimy? a będziemy się zachwycać jak to jest czysto w innych krajach...
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie... Wciąż rowy pełne są śmieci... To jakaś masakra. Jakiś czas temu jechałem do Olsztyna. Gdy skręciłem z krajowej 7 w Olsztynku, pani, podkreślam kobieta, Wywaliła przez okno w samochodzie reklamówkę z jakąś zawartością. Przeleciała blisko mnie, na szczęście nie walnęła w samochód. Obtrąbiłem debilkę, potem ją wyprzedziłem ale nie miałem siły walczyć z wiatrakami. Rejestracja miejscowa NO... I co z tym zrobić? Szkoda, że nie mam rejestratora w samochodzie... Serdeczności Lusiu!

   Usuń