Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 5 września 2016

Ostrokrzew Argentea Marginata

Jakiś czas temu obiecałem Państwu cały cykl poświęcony ostrokrzewom, rosnącym w moim ogrodzie. Opisałem już ostrokrzew crenata Dwarf Pagoda oraz ostrokrzewy meserveae Blue Princess i Blue Prince. Dziś pora na kontynuację tematu, a naszym bohaterem będzie ostrokrzew kolczasty Argentea Marginata.


Ostrokrzew kolczasty Argentea Marginata (Ilex aquifolium Argentea Marginata) jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszym klimacie do wysokości nawet ponad 2 metrów. Rośnie dość powoli ok. 10 cm - 15 cm. rocznie W moim ogrodzie rosną dwaj przedstawiciele tej pięknej odmiany ostrokrzewu kolczastego. Pierwszy posadziłem w 2009 roku w miejscu półcienistym. Ma on obecnie ok. 100 cm wysokości. Jest prowadzony w formie jednopiennego krzewu, z koroną w kształcie kulistym. Krzew regularnie przycinam. 


Krzew ten dobrze znosi cięcie oraz formowanie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Rośliny te, gdy nie są formowane na ogół tworzą krzewy o wielu odnogach piennych. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy nie. 

Drugi znalazł miejsce w ogrodzie późnym latem ubiegłego roku.


W miejscu gdzie rośnie jest więcej słońca stąd też jego listki są trochę inaczej wybarwione niż u starszego kolegi (a w zasadzie owocującej koleżanki). 

Różne strony internetowe podają, że uprawa ww. ostrokrzewu możliwa jest w strefach USDA od 9 do 7, inne dopuszczają strefę 6. Z doświadczenia zdobytego w moim ogrodzie wiem, że wytrzymuje zimy jakie są w środkowej Polsce bez żadnych problemów (i bez okrywania). Przypomnę, że starszy krzew rośnie u mnie już 7 lat, więc moje obserwacje nie dotyczą jedynie 3 ostatnich ciepłych zim. Jeżeli zdarzą się tęgie mrozy (poniżej -26 stopni C) część liści może wiosną opaść. Ale w ich miejsce na pewno wyrosną nowe.


Jego liście są jajowate, skórzaste i lekko błyszczące, zielone z kremową obwódką. Ich brzegi są ząbkowane. Kwitnienie przypada na okres wiosenny. Ich kwiaty są białe i dosyć niepozorne. Owoce ostrokrzewu są koloru czerwonego.


Ostrokrzewy tej odmiany lubią miejsca słoneczne. Gleba powinna być lekko kwaśna i dobrze przepuszczalna. Podobnie jak w przypadku innych liściastych roślin zimozielonych ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania.

Już wkrótce na blogu zagoszczą kolejne odmiany ostrokrzewów rosnących w moim ogrodzie. A jest ich sporo! 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz