Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 3 listopada 2015

Ogrody Hortulus - liściaste rośliny zimozielone 1

Ponad tydzień temu odwiedziłem przepiękne Ogrody Tematyczne Hortulus. Pierwszy post o tym wspaniałym miejscu opublikowałem w ubiegły poniedziałek. Możecie go znaleźć TUTAJ

Dziś, zgodnie z wcześniejszą obietnicą zapraszam na pierwszą część zdjęć liściastych roślin zimozielonych rosnących w Dobrzycy! 

Jak już wcześniej wspominałem klimat, który panuje w okolicach Kołobrzegu oraz na całym Pomorzu w niedalekiej odległości od Bałtyku sprzyja tym roślinom. Dlatego też znajdziemy tu ich znacznie więcej niż w innych częściach kraju. Nie bez znaczenia są oczywiście wilgotność powietrza oraz stosunkowo łagodne zimy. 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć!

Poniżej berberys gruczołkowaty.


To również berberys, z tym, że to bardziej znana odmiana Julianae. Dodam, że uprawa obu odmian możliwa jest w wielu rejonach kraju (strefa 6B i wyższe). O strefach mrozoodporności przeczytacie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl


Poniżej berberys Julianae w towarzystwie pierisa Little Heath.


A to już kolejny pieris japoński, tym razem obok niego rosnie azalia wielkokwiatowa.


Pierisy w ogrodzie japońskim.


Poniżej pierisy japońskie i wspaniałe różaneczniki.


Niedaleko od wejścia do ogrodu rośnie kalina sztywnolistna...


... oraz bambus karłowaty.


W ogrodzie japońskim znalazłem też mahonię media. Krzew ten urośnie jedynie w cieplejszych rejonach kraju.


W ogrodzie ziołowym znalazłem rosnące w gruncie krzewy lauru szlachetnego. ich uprawa możliwa jest jedynie w strefie 7B i wyższych.


Trochę mniej wymagające są ligustry, aczkolwiek w Polsce należy je traktować jako rośliny półzimozielone. Jedynie w najcieplejszych rejonach kraju oraz w czasie łagodnych zim krzewy nie zgubią większości liści podczas okresu chłodów.


Skimie japońskie rosną też w moim ogrodzie. Ale to dosyćwymagające rośliny i mogą w chłodniejszych rejonach kraju przemarzać. 


W Dobrzycy rosną też niezawodne ostrokrzewy Meserveae. Można je uprawiac na terenie całego kraju.


W innym miejscu mój wzrok przyciągnął ostrokrzew drobnolistny (Ilex Crenata). Może on z powodzeniem zastapić bukszan, do którego jest uderzająco podobny. 


A już pojutrze zapraszam na drugą część fotorelacji. Pokaże Państwu np. krzewiastą odmianę bluszczu kolchidzkiego!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Piękne rośliny i co jedna to ładniejsza. Miło było sobie przypomnieć te klimaty! Laura jakoś nie zauważyłem ale Bukany i Eukaliptusy owszem. ten ogród zaskakuję i bez wątpienia jeszcze tam wrócę jak tylko zdrowie i warunki mi na to pozwolą :-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super krzaczki :-) Laur rośnie w Ogrodach tematycznych. Ja z kolei nie widziałem bukanów i eukaliptusów. Albo ich nie zauważyłem albo są w ogrodach Spectabilis, których niestety nie widziałem :( A jutro będzie o bluszczach we Wrocławiu. M.in. o krzewiastym bluszczu kolchidzkim :-) No i wzmianka o Tobie i Twoim blogu :-) Pozdrowienia!

      Usuń